חיפוש

קורסים מתקדמים לפסיכותרפיה

קורסים מתקדמים למטפלים מנוסים שנה"ל תשפ"ג 2022-2023

מסתורים נפשיים

רקע לקורס:

מטופלים שאינם מסוגלים להתמודד עם חרדות וכאבים נפשיים יפנו לעיתים אל מסתור נפשי. המסתור הוא דימוי לאזור בנפש, הנחווה כחלל שאפשר להתחבא בו. המטופל נסוג מיחסים אמיתיים במציאות החיצונית אל מחסה נפשי שמבודד ומנתק אותו מעצמו ומאחרים. זהו אזור שמעניק תחושה מסוימת של הקלה מחרדה אבל במחיר של בדידות, קיפאון וצמצום. מערכות היחסים של מטופלים אלו רעועות ולא מספקות ובמהרה גם היחסים הטיפוליים מגיעים למשבר ולתחושה של טיפול תקוע. הטיפול מציב אתגר בפני המטפל ודורש ממנו התכווננות מיוחדת. ההתערבויות שלו עלולות לערער את שיווי המשקל הנפשי ואת הביטחון היחסי שהמטופל השיג במסתור. בטיפול קשוב נוכל להבחין בתנועות של יציאה מהמסתור וחזרה אליו. בפרקי הזמן של יציאה מהמסתור מתאפשרת התפתחות. אולם בעת ההגחה מתעוררות חרדות ורגשות כואבים הדוחפים את המטופל לשוב ולהסתתר. זהו תהליך ארוך וכואב, הדורש עיבוד חוזר ונשנה. רעיון המסתור הנפשי, שמתאר ג'ון שטיינר, נשען על התאוריה של מלני קליין שמניחה שלבני אדם יש פנטזיות לא מודעות על חללים פנימיים ומערכות יחסים בין אובייקטים פנימיים.

הקורס יעקוב אחר המשגתו של שטיינר את המסתור הנפשי וילמד לזהות מסתורים כמשתקפים בתיאוריו של המטופל ובחלומותיו. נכיר את המנגנונים היוצרים מסתורים נפשיים ואת יחסי האובייקט האופייניים להם. בהמשך נלמד להבחין בתנועות של יציאה מהמסתור וחזרה אליו ונבין את הקשיים הכרוכים בהגחה ממסתור. בנוסף, נתייחס למגוון של תחושות המטפל (העברות נגדיות) המתעוררות מול מטופל מבוצר במסתור נפשי. 

לאורך הקורס נעמיק את הבנתנו בעזרת תיאורים קליניים מהמאמרים ומדוגמאות קליניות של המשתתפים.

מרצהאורלי צרפתי - פסיכולוגית קלינית, בוגרת תכנית הלפבא לפסיכותרפיה פסיכואנליטית ובוגרת מסלול לימודי קליין במסגרת מסלולים מתקדמים, בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב. מלמדת בבתי ספר לפסיכותרפיה פסיכואנליטית, עובדת בקליניקה פרטית בתל אביב עם מבוגרים ומתבגרים.

מועד הלימודים ומיקום:

הקורס יתקיים ביום שני בין השעות 12:00 – 15:15 , 10 מפגשים סה"כ 40 שעות אקדמיות.

מועד פתיחה: ינואר 2023

הלימודים מתקיימים בקמפוס מגיד תל – אביב, רח' קהילת סלוניקי 7, שכונת נאות אפקה ת"א.

דמי רישום: 200 ₪.

שכר לימוד: 3,000 ₪ (בתשלומים נוחים).

 

סמינר קליני

רקע לקורס:

הסמינר יעסוק במקרים הקליניים אשר יוצגו על ידי המשתתפים/ות. נקשיב לשעה הקלינית וננסה לשלבו עם חומרי קריאה מתוך חשיבתו של אנדרי גרין. אנדרה גרין מהדמויות הבולטות בפסיכואנליזה העכשווית ובחשיבה הפוסט פרוידיאנית הצרפתית, מציע מודל תאורטי וקליני אשר בו הזוג דחף-אובייקט מקבל מקום מרכזי. הוא פיתח מושגי יסוד כמו - השלילה ועבודת השלילי, מושג הגבול, מבנה ממסגר, ייצוג, סימבוליזציה ועוד. גרין מתאר את התנועה בין העדר וייצוג והשפעת נוכחותה של  האם המתה על חיי הנפש.הוא חוקר תחת ״עבודת השלילי״ מצבים של נרקיסיזם שלילי ואיון, כפי שעשויים לבוא לביטוי אצל מטופלים גבוליים הסובלים מהפרעות ראשוניות והן מצבים שבה השלילה מרכזית להתפתחות ויצירת נפרדות בריאה ומיטיבה.

בסמינר נתבונן על המקרים הקליניים של המשתתפים ברוח חשיבתו של גרין.

מרצה: עפרה שדות - עו״ס, פסיכואנליטיקאית מנחה, מכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. מנחה ומדריכה במגיד.

מועד הלימודים ומיקום:

הקורס יתקיים אחת לשבועיים ביום חמישי בין השעות 12:00 – 14:15 , 15 מפגשים לאורך השנה סה"כ 45 שעות אקדמיות.

מועד פתיחה: ינואר 2023

הלימודים מתקיימים בקמפוס מגיד תל – אביב, רח' קהילת סלוניקי 7, שכונת נאות אפקה ת"א.

דמי רישום: 200 ₪.

שכר לימוד: 3,000 ₪ (בתשלומים נוחים).

 

להרשמה ישירה: היכנסו כאן

לפרטים נוספים: 3070* | This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ביה"ס לפסיכותרפיה שומר לעצמו את הזכות לערוך שינויים ט.ל.ח

 
 

לקבלת ידיעון ולהרשמה