חיפוש

בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים

קורסים מתקדמים לבוגרי התוכנית טיפול בעזרת בעלי חיים

גישת הטיפול בעזרת בעלי חיים יוצרת מרחב עשיר לעבודה מעמיקה ומתקדמת בתחומים רבים. העבודה עם ובסביבת בעלי החיים מאפשרת לנו לדמות סיטואציות חיים מגוונות ומורכבות, בדומה לחיי היומיום שלנו, דרך כלי הבעה וביטוי דומים, ומתוך כך לטפל בקשיים ובאתגרים של האדם בדרך חווייתית, פרקטית ומעמיקה.

בעבודה עם בעלי חיים ניתן מחד לראות את חיינו דרכם ודרך התמודדותם, ומאידך, עצם שהותם בטיפול מאפשר לנו לעבור את התהליכים הפנימיים שלנו, מתוך הדאגה לרווחתם והטיפול בהם בפועל. כל זאת מעצים אותנו ומגלה את היכולות שלנו כמקור לפיתרון הקשיים.

לימודי הטיפול בעזרת בעלי החיים, לצד העבודה בשדה הטיפולי, מבססים יסודות ומיומנויות של הטיפול הפרטני. מטרת הקורסים שלהלן היא לשכלל כלים אלו, להרחיב את האופק ההתפתחותי והמקצועי של המטפלים בעזרת בעלי חיים ולפתוח דלתות נוספות. הקורסים הינם פרקטיים, כוללים התנסות חווייתית ולמידה תיאורטית מעמיקה ומשמעותית, ומעניקים כלים מעמיקים ורחבים לעבודה בתחומים שונים ועם אוכלוסיות מגוונות.

הקורסים מלווים בתפיסת מודל "המשולשים הטיפוליים- תהליכים פסיכו תרפויטיים בעזרת בעלי חיים" והפרוטוקול היישומי של ד"ר יהודה, המתכתבים עם גישות מתקדמות בפסיכותרפיה יישומית בתחומים הנלמדים בקורסים.

 

הקורסים מיועדים למטפלים בעזרת בעלי חיים בפועל.

הלימודים מתקיימים בימי א' בשתי משמרות: משמרת א' 11:45-14:45, משמרת ב' 15:00-18:00.

הלימודים יתקיימו בהתאם להנחיות- או באופן פרונטאלי או באופן מקוון דרך ה- zoom.

עלות הקורסים:

קורס קצר 24 שעות- 1,700  ₪ 
קורס ארוך 36 שעות- 2,700 ₪ 

למסיימים בהצלחה תוענק תעודה מטעם מכון מגיד ללימודי המשך מיסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים, בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים, בשיתוף בית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט ובהכרת ארגוני ISAAT ו- IAHAIO הבינלאומיים לקשר אדם חיה ולהתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים.

 

 

טיפול מרחוק בעזרת בעלי חיים- ד"ר יוני יהודה

היקף הקורס: 3 מפגשים, 24 שעות אקדמיות (2 נ"ז), יום א' 11:45-18:00.

תאריכי המפגשים:

29/08/2021

12/09/2021

03/10/2021

 

תיאור הקורס:

טיפול מרחוק הינו מתודולוגיה הנמצאת בשימוש מזה למעלה מ- 20 שנה, אך ככל הידוע לא נכתב פרוטוקול עם כללים וחשיבה אתית ספציפית. הקורונה שינתה המון ועוד החברה האנושית תעסוק בכך שנים רבות. מעצם מהותה של מגפה כמזרזת תהליכים כפי שראינו בהתייחס לחיסונים, פיתוחם ואישורם, כך גם תחומי הטיפול ובוודאי תחומי הטיפול המתקדמים של העשורים האחרונים מתפתחים וצומחים בתהליך מזורז כצורך של כאן ועכשיו. הטיפול בעזרת בעלי חיים הפך להיות מאתגר עד בלתי אפשרי במהלך המגיפה. הטיפול מרחוק בעזרת בעלי חיים הינו בשורה חדשה המאפשרת יישום של תהליך טיפולי משמעותי שלא בסביבת בעלי החיים, אלא מרחוק. מטרת הקורס הינה הבנה יסודית של השונה בין טיפול פנים אל פנים לטיפול מרחוק בעזרת בעלי חיים, כמו גם היתרונות אשר נמצאו בטיפול זה. הקורס מקנה כלים ישימים ופרקטיים לעבודה מרחוק בעזרת בעלי החיים.
 

נושאי הקורס:

 • יסודות הטיפול מרחוק- אסכולות וגישות שונות.
 • שימוש בציוד, כלים ומדיות מתאימות.
 • אתיקה של הטיפול מרחוק בעזרת בע"ח.
 • טיפול מרחוק כאשר בעל החיים נמצא אצל המטפל והמטופל צופה מרחוק.
 • טיפול מרחוק כאשר בעל החיים נמצא אצל המטופל והמטפל צופה מרחוק.
 • יצירת השתוקקות לקשר ומגע כמנוף בתהליך הטיפולי.
 • המשולשים הטיפוליים- תהליכים פסיכו תרפויטיים בעזרת בע"ח, המאפשרים לקיים אינטראקציה משמעותית מרחוק.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • במהלך המפגשים ישולבו הצגות מקרים ודוגמאות קליניות מהשטח עם בעלי חיים.
 • התנסות בפרקטיקה בעבודה בזוגות.
 • הידע הנלמד בקורס יאפשר עבודה מרחוק כשאין ברירה, או מלכתחילה.
   

על המרצה:
ד"ר יוני יהודה, מנהל בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים, מכון מגיד האוניברסיטה העברית. פסיכותרפיסט, מטפל מומחה בעזרת בעלי חיים, Ph.D בפסיכולוגיה, Me.D  בחינוך, מוסמך EGALA  בסיוע פסיכותרפויטי בעזרת סוסים. מנטור, ליצן רפואי מוסמך, מטפל ביוגה צחוק, מוסמך בטיפול בחרדה ו- ptsd, בשיטה see far cbt. מייסד ומנהל את "מרכז חוויות". מומחה להתאמת חיית מחמד למשפחה, ליחיד, לזקן ולצעיר. מומחה בליווי טיפולי, שכול בעלי חיים- חיית מחמד, לקראת המתת חסד או פטירה פתאומית. בעל הכשרתvet-technician , מומחה לגידול והתאמת בעלי חיים לטיפול בעזרת בעלי חיים.

 


 

ידע וכלים בטיפול קבוצתי בעזרת בעלי חיים- דודי רז

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 11:45-14:45.

תאריכי המפגשים:

10/10/2021

17/10/2021

24/10/2021

31/10/2021

07/11/2021

14/11/2021

21/11/2021

05/12/2021

12/12/2021

 

 

תיאור הקורס:

קיים בשטח ביקוש הולך וגובר לטיפול קבוצתי בעזרת בעלי חיים, המכונה בספרות המקצועית GT (Group Therapy), בשל יעילותו לאוכלוסיות מגוונות עם צרכים שונים, כגון: בתי אבות, בתי כלא, מערכות בריאות וחינוך, קליניקות פרטיות, פינות חי ועוד. לפיכך בא הקורס להציע מסלול התפתחות מקצועי רחב אופק.

מטרת הקורס היא להקנות ידע וכלים עדכניים לתחום ה-GT אשר מרבית המטפלים לא רכשו בתכניות הכשרה בשל התמקדותם בטיפול הפרטני אחד על אחד. לטיפול הקבוצתי תרומה רבה בהשגת מטרות טיפוליות, המתבססת על טכניקות ושיטות התערבות ייחודיות. שילוב בעלי חיים מגביר את התרומה ואת יעילות חלק משיטות העבודה של ה-GT.

למעשה, בחיבור בין דיסציפלינת הטיפול הקבוצתי לבין תחום הטיפול בעזרת בעלי חיים טמון פוטנציאל טיפולי רב הנשען על קשר אדם-חיה ובעיקר על היותנו והיות החיות כמתפתחים בתוך מערכת יחסים רבת משתתפים.

בקורס זה נעסוק בהיבטים שונים בתרומת בעלי החיים לטיפול הקבוצתי, נסקור את הספרות התיאורטית והמחקרית תוך השוואה לטיפול הפרטני, נתבונן על הדינמיקה הקבוצתית בקרב בעלי חיים ועל הקשר בין הלהקות והעדרים מהמינים השונים, ונציג ארגז כלים וטכניקות עבודה באופן חוויתי ויישומי לעבודתו של המטפל במסגרות ציבוריות, בקליניקה ובפינת חי. 
 

נושאי הקורס:

 • כוחה של עבודה קבוצתית ככלל וכזו המשלבת בעלי חיים בפרט.
 • סוגי קבוצות ואוכלוסיות שמתאימים לטיפול קבוצתי עם בעלי חיים.
 • תכנון והקמת הקבוצה.
 • שלבים בהתפתחות הקבוצה.
 • תהליכים פסיכו-דינמיים בעבודת הקבוצה.
 • תפקידים פסיכולוגיים שממלאים חברי הקבוצה ובעלי החיים בה.
 • הגורמים הטיפוליים שבעלי חיים מאיצים.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • במהלך המפגשים ישולבו הצגות מקרים ודוגמאות קליניות מהשטח עם בעלי חיים.
 • המשתתפים ישתתפו בקבוצות דיון קטנות בהן ידונו מקרים ותתאפשר התנסות בהמשגת מקרים ודרכי התערבות עם בעלי חיים.
 • המפגשים מלווים במצגות ובסילבוס מאמרים אשר ישלחו למשתתפים.
   

על המרצה:
דודי רז הוא פסיכותרפיסט, עובד סוציאלי קליני (M.S.W) בעל תואר שני נוסף בחינוך מיוחד ומטפל בעזרת בעלי חיים עם ותק של עשרים שנה. בעל ניסיון רב בטיפול קבוצתי בעזרת בעלי חיים במסגרות לבריאות הנפש, בחינוך הרגיל והמיוחד ובני הגיל השלישי. לדודי קליניקה פרטית במרכז תל אביב ובנוסף מטפל ״בעמך״ מרכז לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני. מרצה בתחומו במסגרות אקדמאיות וכתב מספר מאמרים, ביניהם ״טיפול קבוצתי הנעזר בבעלי חיים במחלקה אשפוזית פסיכיאטרית״, שפורסם ב-2008 בכתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 10/18, פורטל בטיפולנט.
 


 

טיפול בטראומה בעזרת בעלי חיים- ד"ר מרום גורין, ד"ר יוני יהודה 

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 15:00-18:00.

תאריכי המפגשים:

10/10/2021- ד"ר מרום גורין

17/10/2021- ד"ר מרום גורין

24/10/2021- ד"ר יוני יהודה

31/10/2021- ד"ר מרום גורין

07/11/2021- ד"ר מרום גורין

14/11/2021- ד"ר יוני יהודה

21/11/2021- ד"ר מרום גורין

05/12/2021- ד"ר מרום גורין

12/12/2021- ד"ר יוני יהודה

 

 

תיאור הקורס:

אנו חיים במרחב בו הטראומה נוכחת באופן תדיר ושכיח. המטפל בעזרת בע"ח עשוי לפוגשה בחדר הטיפולים גם אם ההפניה לטיפול לא הייתה עבור טיפול בטראומה.

כאשר הטראומה מתרחשת, היא מערערת את היסודות עליהם האדם נשען ועלולה להוביל לפגיעה אנושה ברווחה הנפשית שלו. אנשי מקצוע פוגשים את מגוון הטראומות הללו החל מטראומות התפתחותיות וכלה בטראומות נקודתיות עקב מפגש שעורר מצוקה או קושי.

בקורס נעסוק בהבנת עולמו הרגשי של האדם, תוך התייחסות למצבי סיכון וטראומה,  והדרך לחיזוק משאבים ויצירת חוסן פנימי, בעזרת בעלי חיים. נלמד מהי טראומה בהיבטים קליניים, נוירולוגיים ופיזיולוגיים, נתאר מפה ודרכים לטיפול ועיבוד טראומה תוך הקניית כלים מגוונים ופרוטוקולים מתקדמים בתחום הטיפול בטראומה.

בעלי החיים מאפשרים להתמודד עם טראומה, דרך נוכחות מקבלת ומכילה מחד, אך גם ע"י הזדהות השלכתית ועבודה מקבילה של האדם דרך הטראומות שהחיה מייצגת/חוותה.

כך, בעזרת החיה האדם מעבד את הטראומה, מוצא משאבים נפשיים ובונה חוסן לעתיד.

המפגשים בקורס יכללו למידה תיאורטית והתנסות חווייתית.
 

נושאי הקורס:

 • מהי טראומה על סוגיה השונים
 • היבטים קליניים, נירולוגיים ופיזיולוגיים של הטראומה
 • כלים ופרוטוקולים לחיזוק החוסן והמשאבים
 • כלים לעיבוד הטראומה המשלבים עבודת גוף-נפש
 • טיפול בטראומה בעזרת בעלי חיים
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • במהלך המפגשים ישולבו הצגות מקרים ודוגמאות קליניות מהשטח עם בעלי חיים.
 • המשתתפים ישתתפו בקבוצות דיון קטנות בהן ידונו מקרים ותתאפשר התנסות בהמשגת מקרים ודרכי התערבות עם בעלי חיים.
 • המפגשים מלווים במצגות ובסילבוס מאמרים אשר ישלחו למשתתפים.
 • הידע הנלמד בקורס יאפשר לאנשי מקצוע להפנות אליך מטופלים לטיפול בטראומה בעזרת בע"ח, כמו גם מתן כלים והבנה מתי צריך להפנות למומחה לטראומה.
 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ולסירוגין 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.

על המרצה:
ד"ר מרום גורין, עובד סוציאלי קליני (M.S.W), מטפל בטראומה בשיטות מגוונות המשלבות עבודת גוף-נפש. ניהל בעבר את היחידה הקלינית במרכז חוסן שומרון המעניק טיפול לנפגעי חרדה וטראומה על רקע בטחוני ומטפל שנים רבות במרכז החוסן במועצה אזורית בנימין. למרום קליניקה פרטית במודיעין. מרצה במכללת הדסה בחוג לעבודה סוציאלית, במכון מגיד בתוכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים ובמכון רוטנברג- המרכז לפסיכולוגיה יהודית.

 


 

התערבויות שיקומיות וטיפוליות בעזרת בעלי חיים- בעבודה עם מתמודדים הסובלים מהפרעות ומחלות נפשיות מורכבות- ד"ר אריק אלון, ד"ר יוני יהודה 

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 11:45-14:45.

תאריכי המפגשים:

19/12/2021- ד"ר אריק אלון

26/12/2021- ד"ר אריק אלון

02/01/2022- ד"ר אריק אלון

09/01/2022- ד"ר יוני יהודה

16/01/2022- ד"ר אריק אלון

23/01/2022- ד"ר אריק אלון

30/01/2022- ד"ר יוני יהודה

06/02/2022- ד"ר אריק אלון

13/02/2022- ד"ר יוני יהודה

 

 

תיאור הקורס:

הקורס יקנה כלים מעשיים ויישומיים, בתרפיה הנעזרת בבעלי חיים, למטפלים אשר רואים עצמם משתלבים ומתמחים בעבודה עם מתמודדים הסובלים מהפרעות נפשיות, הן במסגרות חוץ אשפוזיות בקהילה, כגון: הוסטל שיקומי, דיור מוגן, מרפאות חוץ ובקליניקה, והן במסגרות אשפוזיות, כגון: מרכזים לבריאות הנפש, מחלקות פסיכיאטריות בבית חולים וכו'.

מטרת הקורס היא לאפשר המשך חשיפה והעמקה תיאורטית וקלינית, בהבנה של פסיכופתולוגיות מורכבות במצבים ושלבים אקוטיים וכרוניים של ההפרעה.

ההפרעות הנפשיות אשר יידונו במהלך הקורס כוללות הפרעת אישיות גבולית בגיל הנעורים ובבגרות, הפרעות במצב הרוח (הפרעה בי-פולארית, דיכאון קליני), סכיזופרניה ומצבים פסיכוטיים.

במהלך המפגשים ירכשו הסטודנטים, לצד העמקה והבנה דינמית  של ההפרעות, גם חשיפה למודלים, טכניקות טיפוליות ופרדיגמות מקובלות בשדה הטיפולי, תוך שילוב העבודה עם ובסביבת בעלי החיים.
 

נושאי הקורס:

 • המודל הביו-פסיכוסוציאלי והמודל הרפואי להבנה של הפרעות נפשיות.
 • הפרעת אישיות גבולית בבני נוער ומבוגרים: התפתחות ומהלך, עקרונות בטיפול דיאלקטי-התנהגותי DBT]] ונגזרות יישומיות לעבודה טיפולית הנעזרת בבעלי חיים.
 • סכיזופרניה : אטיולוגיה , פרודרום, מהלך קליני, פרוגנוזה.
 • עקרונות בפסיכותרפיה דינמית ותמיכתית בעבודה עם  מטופלים הסובלים מפסיכוזה ממושכת בתנאי אשפוז ובקהילה: נגזרות יישומיות לעבודה טיפולית הנעזרת בבעלי חיים.
 • מהלך קליני ועקרונות בפסיכותרפיה דינמית והתנהגותית בהפרעות במצב הרוח: דיכאון קליני, הפרעה בי-פולארית (מאניה- דפרסיה), נגזרות יישומיות לעבודה טיפולית הנעזרת בבעלי חיים. 
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ולסירוגין 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.
 • במפגשים היישומיים יובאו לכיתה הצגות מקרה של המשתתפים, מתוך עבודתם העצמאית, לצד סימולציות, וינייטות טיפוליות וניתוחי מקרים, אשר יובאו ע"י המרצים מתוך ניסיונם ועבודתם הטיפולית.

על המרצה: ד"ר אריק אלון- פסיכולוג קליני- רפואי וחינוכי. מומחה-מדריך, עובד שנים רבות בשירות הציבורי כפסיכולוג קליני בכיר במרכז לבריאות הנפש "אברבנאל" בבת –ים, פסיכולוג חינוכי בכיר בשירות הפסיכולוגי של עיריית תל אביב-יפו, מרצה בתחומי הפסיכולוגיה במוסדות אקדמיים, מנחה  קבוצת הפרקטיקום בשנה ב'- המסלול להכשרת מטפלים בעזרת בעלי חיים במכון מגיד.

 


 

טיפול בגילוי עריות, פגיעות מיניות והשלכותיהן, בעזרת בעלי חיים- ד"ר טל-לי אביב, ד"ר יוני יהודה 

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 15:00-18:00.

תאריכי המפגשים:

19/12/2021- ד"ר טל-לי אביב

26/12/2021- ד"ר טל-לי אביב

02/01/2022- ד"ר יוני יהודה

09/01/2022- ד"ר טל-לי אביב

16/01/2022- ד"ר טל-לי אביב

23/01/2022- ד"ר יוני יהודה

30/01/2022- ד"ר טל-לי אביב

06/02/2022- ד"ר טל-לי אביב

13/02/2022- ד"ר יוני יהודה

 

תיאור הקורס:

במהלך טיפול בכלל, ובטיפול בעזרת בע"ח בפרט, מטופל יכול להגיע עם בעיה מוצהרת ותוך כדי הטיפול תצוף טראומה מינית שהייתה לעיתים מודחקת ולעיתים מודעת אך לא מטופלת. הדבר יכול לנבוע עקב דיסוציאציה שהנפש עושה על מנת לשרוד את הזוועה שעברה. בנוסף, ייתכנו מקרים שבהם מטופל ילד או מבוגר, נפגע מינית במקביל לתהליך הטיפולי, אליו הוא הגיע מסיבות אחרות. יצירת מרחב מתאים יכול לאפשר עיבוד של הטראומה.

פגיעות מיניות מתרחשות ע"פ הסטטיסטיקה באופן זהה בבנים ובנות עד גיל 12, אחת מחמש עוברת פגיעה מינית ורק 6% מהפגיעות מדווחים לרשויות. 85% מהפגיעות נעשו על ידי אנשים המוכרים לקורבן.

נתונים אלו מעידים על נוכחות גבוהה של תופעה אשר מסבירה את המפגש עם הפגיעה המינית, גם שלא במסגרות המיועדות לטפל בבעיה.

מטרת הקורס הינה הקניית ידע בנושא הפגיעות המיניות וגילוי עריות, השלכותיו על הנפש והתפתחותה ודרכי טיפול והתייחסות להפרעה. כמו כן נעסוק בתרומת בעל החיים ביצירת חווית ביטחון וויסות רגשי וכן היותו מעין מראה המאפשרת התבוננות נוספת בתהליך הרגשי המתרחש בחדר.
 

נושאי הקורס:

 • הגדרת פגיעה מינית וגילוי עריות.
 • חווית הקורבן והשלכות הפגיעה.
 • הסוד והשלכותיו על ההתפתחות הנפשית.
 • יחסי האובייקט של הקורבן.
 • תהליכי העברה המתרחשים בין המטפל למטופל.
 • מיהו התוקפן.
 • מקומו של בעל החיים בעבודה הטיפולית.
 • דרכי טיפול Ego state, אומנות וגשטאלט, דמיון מודרך.
 • בעלי חיים כמאפשרים שיח השלכתי וראשוני על פגיעה מינית.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • בקורס תלמד התופעה על צורותיה השונות, תהיה כניסה לעולמו/ה של הקורבן ושל מערכת היחסים במשפחה.
 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ולסירוגין 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.
   

על המרצה:
ד"ר טל-לי אביב פסיכולוגית קלינית וחינוכית, מטפלת משפחתית, מורשית לעסוק בהיפנוזה, מדריכת רכיבה ומורשית לעסוק בEAGALA , פסיכותרפיה בעזרת סוסים.
טל-לי מרצה שנים רבות במסגרות שונות, פרסמה מאמרים בנושא טיפול בעזרת סוסים (מקבץ, שיחות,Journal of attention disorder) ומטפלת בקליניקה פרטית, תוך שילוב בעבודה הטיפולית הדינמית של אמצעים הבעתיים, היפנוזה, עבודה בשיתוף עם כלב, עבודה בטבע. מקיימת קבוצות טיפוליות בנושאים שונים. במסגרת לימודי הדוקטורט חקרה את תרומת הרכיבה הטיפולית ודפוסי ההתקשרות האימהיים בקרב ילדים עם ADHD.

 


 

עבודה אינטגרטיבית בטיפול בעזרת בעלי חיים עם טיפול דיאדי, הורי ומשפחתי- דודי רז

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 11:45-14:45

תאריכי המפגשים:

20/02/2022

27/02/2022

06/03/2022

13/03/2022

20/03/2022

27/03/2022

03/04/2022

10/04/2022

24/04/2022

 

 

תיאור הקורס:

האדם, כמו גם בעל חיים, מתפתח בתוך מערכת יחסים ראשונית המלווה אותו לאורך חייו, החל מהקשר הדיאדי, דרך שני הוריו ועד המשפחה הגרעינית והמורחבת. לקשרים אלה יש את ההשפעה הרבה ביותר על התפתחותו הנפשית והפסיכולוגית של האדם ושל מינים רבים מבעלי החיים. במקרים רבים עבודתו של המטפל בעזרת בעל חיים נשארת בכותלי חדר הטיפול עם הילד ובעל החיים שבמסגרת הציבורית או בקליניקה פרטית ובפינת החי. למעשה המטפלים אינם מממשים את הפוטנציאל הטיפולי בבחינת חייו של המטופל דרך התייחסות של התיאוריות והמחקר לצד שילוב טכניקות טיפוליות מתחומי הקשר הדיאדי-הורי-משפחתי. מטרת הקורס להקנות ידע וכלים עדכניים מתחום הטיפול הדיאדי ועבודה טיפולית עם הורי ומשפחת המטופל. לפיכך בא הקורס להציע מסלול התפתחות מקצועי מרתק ורחב אופק.

בקורס זה נלמד את עקרונות טיפול הדיאדה של הורה-פעוט, נדון בהשפעותיה של חוויית מגע טראומטית בעור הפעוט בקשר הדיאדי, על התפתחות הנפש וכיצד, דווקא, סוגי מגע בבעל חיים עשויים להביא לריפוי הטראומה. נעסוק בהבנה של מורכבות התפקיד ההורי ונעמיק בגווניה של העבודה עם הורים ובעלי חיים: בליווי לטיפול בילד, בהדרכה בנושאי הורות ובטיפול מעמיק בהורות. נכיר את הטיפול המשפחתי ואת גישות הטיפול השונות בו, וכיצד ניתן לשלב חלק מטכניקות הטיפול המשפחתי בטיפול עם בעלי חיים.
 

נושאי הקורס:

 • השפעות של הקשר הדיאדי-הורי-משפחתי על התגבשות העצמי, דפוסי התקשרות וגבולות ביחסים בינאישיים.
 • תרומת בעלי חיים וטכניקות עבודה בטיפול בכשלים של הקשר הדיאדי-הורי-משפחתי של המטופל.
 • מתן ארגז כלים בעבודה טיפולית עם בעלי חיים, במטופל עם כשלים במערכת יחסים ראשונית.
 •  מאפייני עבודה טיפולית בהתאם לטיפול קצר או ארוך טווח, למסגרת ציבורית או בקליניקה פרטית, טיפול דינאמי או התנהגותי-קוגניטיבי ולגודלה של פינת חי.
 • שיפור ויסות דיאדי, וויסות עצמי בהורות בעזרת בעלי חיים.
 • הצבת מטרות בעבודה טיפולית עם הורים ומשפחה כאשר המטופל נשאר מושא הטיפול.
 • חשיבות התפקיד ההורי והמשימות ההוריות בעת הנוכחית, וכן במקרה של הורים לילד עם צרכים מיוחדים.
 • התועלת בשילוב נכון של הורים ומשפחה בטיפול בעזרת בעלי חיים.
 • בניית ברית טיפולית עם הורי ומשפחת המטופל.
 • התפקידים שחיות המחמד עשויות למלא במפגשים עם משפחת המטופל, למשל אימוץ בעל חיים והשפעתו על היחסים עם הורים והמערכת המשפחתית.
 • מקומה של חיית המחמד המשפחתית ותפקידה כ'חולה מזוהה'.
 • התנסות בטכניקת טיפול משפחתי נפוצה שהיא שרטוט של enogramG כאמצעי גרפי להצגת עץ משפחת ולארגון מידע שנאסף על ידי המטפל בשלב האבחון וזיהוי דפוסי ההתנהגות של המשפחה.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • במהלך המפגשים ישולבו הצגות מקרים ודוגמאות קליניות מהשטח עם בעלי חיים.
 • המשתתפים ישתתפו בקבוצות דיון קטנות בהן ידונו במקרים ותתאפשר התנסות בהמשגת מקרים ודרכי התערבות עם בעלי חיים.
 • המפגשים מלווים במצגות ובסילבוס מאמרים אשר ישלחו למשתתפים.
   

על המרצה:
דודי רז הוא פסיכותרפיסט, עובד סוציאלי קליני (M.S.W) בעל תואר שני נוסף בחינוך מיוחד ומטפל בעזרת בעלי חיים עם ותק של עשרים שנה. בעל ניסיון רב בטיפול קבוצתי בעזרת בעלי חיים במסגרות לבריאות הנפש, בחינוך הרגיל והמיוחד ובני הגיל השלישי. לדודי קליניקה פרטית במרכז תל אביב ובנוסף מטפל ״בעמך״ מרכז לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני. מרצה בתחומו במסגרות אקדמאיות וכתב מספר מאמרים, ביניהם ״טיפול קבוצתי הנעזר בבעלי חיים במחלקה אשפוזית פסיכיאטרית״, שפורסם ב-2008 בכתב עת מקצועי לפסיכותרפיה, גיליון 10/18, פורטל בטיפולנט.

 


 

טיפול באובדן ושכול בעזרת בעלי חיים- ד"ר מרום גורין, ד"ר יוני יהודה 

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 15:00-18:00.

תאריכי המפגשים:

20/02/2022- ד"ר מרום גורין

27/02/2022- ד"ר מרום גורין

06/03/2022- ד"ר יוני יהודה

13/03/2022- ד"ר מרום גורין

20/03/2022- ד"ר מרום גורין

27/03/2022- ד"ר יוני יהודה

03/04/2022- ד"ר מרום גורין

10/04/2022- ד"ר מרום גורין

24/04/2022- ד"ר יוני יהודה

 

תיאור הקורס:

מוות ושכול הם מצבים אוניברסליים המעוררים קשת רחבה של תגובות המזוהות בספרות כתהליך האבל. המטפל בעזרת בע"ח נפגש עם המוות והשכול במסגרת עבודתו בבתי אבות, מרכזי יום לקשיש, עבודה עם משפחות וכן במקרים פתאומיים של מוות ושכול אצל לקוח אשר הגיע לטיפול מסיבות אחרות ושונות.

בקורס נעסוק בהיבטים תיאורטיים וקליניים של תהליך האבל, נסקור מודלים תיאורטיים וצורות התערבות הנגזרות מהם והתאמתן לפאזות שונות בתהליך האבל ולאורך החיים. אובדן היא חוויה פרטית ומשפחתית אך באספקלריה הישראלית חוויה זו נושאת איתה משמעות ציבורית, לפיכך דיון והתייחסות לקונטקסט התרבותי יהוו חלק אינטגרלי בשיעורים.

אין אפשרות להבין תהליכים של התמודדות עם אובדן ושכול ללא התייחסות לאירועים שהתרחשו טרם האובדן, או לאופן בו האובדן התרחש.

לאחר סקירה היסטורית קצרה ובירור מושגים מרכזיים בתחום, נעסוק בתהליכי גסיסה ומוות תוך התייחסות למוות נורמטיבי-צפוי לעומת מוות פתאומי. המשכו של הקורס יעסוק בתיאוריות אבל ושכול ויתמקד בשיטות מתקדמות לעיבוד אובדן ושכול על ידי בעלי חיים.

הקורס יתנהל במתכונת של דיונים. יש לקרוא לפני השיעור לפחות פריט אחד מהחומר הביבליוגרפי ולהיות מוכן להעלות שאלות וסוגיות לדיון. קריאה שוטפת של החומר הכרחית לצורך קיומו של דיון פורה. כמו כן ישולבו בקורס קטעים מסרטים, מאמרים מהעיתונות והרצאות אורחות.
 

נושאי הקורס:

 • מהו אבל, שכול ואבל מורכב
 • היבטים קליניים ותרבותיים של שכול ואובדן
 • שיטות טיפוליות מגוונות לעיבוד שכול ואובדן
 • טיפול באבל ושכול בעזרת בעלי חיים
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • במהלך המפגשים ישולבו הצגות מקרים ודוגמאות קליניות מהשטח עם בעלי חיים.
 • המשתתפים ישתתפו בקבוצות דיון קטנות בהן ידונו מקרים ותתאפשר התנסות בהמשגת מקרים ודרכי התערבות עם בעלי חיים.
 • המפגשים מלווים במצגות ובסילבוס מאמרים אשר ישלחו למשתתפים.
 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ולסירוגין 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.
   

על המרצה:
ד"ר מרום גורין, עובד סוציאלי קליני (M.S.W), מטפל בטראומה בשיטות מגוונות המשלבות עבודת גוף-נפש. ניהל בעבר את היחידה הקלינית במרכז חוסן שומרון המעניק טיפול לנפגעי חרדה וטראומה על רקע בטחוני ומטפל שנים רבות במרכז החוסן במועצה אזורית בנימין. למרום קליניקה פרטית במודיעין. מרצה במכללת הדסה בחוג לעבודה סוציאלית, במכון מגיד בתוכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים ובמכון רוטנברג- המרכז לפסיכולוגיה יהודית.

 


 

יסודות בהדרכת מטפלים בעזרת בעלי חיים: היבטים עיוניים ומעשיים- ד"ר אריק אלון, ד"ר יוני יהודה 

קורס בסיס המהווה תשתית לקורס פרקטיקום למתקדמים ודרישת חובה לקראת תעודת מדריך מוסמך בטיפול בעזרת בבעלי חיים- מטעם מכון מגיד.

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 11:45-14:45.

תאריכי המפגשים:

01/05/2022- ד"ר אריק אלון

08/05/2022- ד"ר אריק אלון

15/05/2022- ד"ר אריק אלון

22/05/2022- ד"ר אריק אלון

29/05/2022- ד"ר אריק אלון

05/06/2022- ד"ר אריק אלון

12/06/2022- ד"ר יוני יהודה

19/06/2022- ד"ר יוני יהודה

03/07/2022- ד"ר יוני יהודה

 

 

תיאור הקורס:

הקורס נועד למטפלים בעזרת בעלי חיים אשר מעוניינים לפתח את כישורי ההדרכה המקצועית שלהם ואת זהותם המקצועית כמדריכים בתחום, ובעתיד להדריך סטודנטים ומתלמדים בשלבי ההכשרה המקצועית שלהם כמטפלים בעזרת בעלי חיים.

מטרת הקורס הינה להעמיק את הידע וההמשגה התיאורטית של המשתתפים לגבי תהליכים דינמיים בסיסיים ומשמעותיים ביחסי מטפל/מטופל ובתהליכים אנאלוגיים ביחסי מדריך/מודרך. כמו כן, הקורס יחשוף את המשתתפים לסגנונות ההדרכה השונים ביחסי מדריך/מודרך שהם ייחודיים למקצועות הטיפול. הקורס יעשיר את הידע של המשתתפים לגבי סוגיות אתיות בתהליך ההדרכה, וכן ירחיב את החשיפה והידע היישומי של המשתתפים לגבי שיטות התערבות וטכניקות בהתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים, במנעד אוכלוסיות טיפוליות.

 

נושאי הקורס:

 • היבטים אתיים בהדרכה וביחסי מדריך/מודרך, setting הדרכתי, סגנונות הדרכה [הדרכה דידקטית, הדרכה דיירקטיבית, הדרכה "טיפולית"].
 • הדרכה כתהליך התפתחותי ומקור לצמיחה וגדילה הדדית של המודרך וגם של המדריך [הדרכה מצמיחה ומגדלת].
 • הדדיות ואינטר סובייקטיביות ביחסי מדריך/מודרך.
 • המדריך האישי כ-MENTOR .
 • מושגים ותהליכים דינמיים בסיסיים ומשמעותיים בקשר ההדרכתי וביחסי מדריך/מודרך, בתהליך מקביל לקשר הטיפולי [העברה, העברה נגדית, התנגדויות, הגנתיות, תקיעויות ומשברים בהדרכה].
 • היבטים יישומיים להעשרת "ארגז הכלים" בשימוש המדריך למטפל בעזרת בעלי חיים: טכניקות, פרדיגמות והתערבויות טיפוליות מתקדמות בעזרת בעלי חיים, במגוון אוכלוסיות טיפוליות.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ו- 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.
 • במפגשים תהיה חשיפה של המשתתפים באמצעות סרטונים והדגמות לטכניקות ופרדיגמות יישומיות בקשר הטיפולי בעזרת בעלי חיים.
   

על המרצה:
ד"ר אריק אלון- פסיכולוג קליני- רפואי וחינוכי. מומחה-מדריך, עובד שנים רבות בשירות הציבורי כפסיכולוג קליני בכיר במרכז לבריאות הנפש "אברבנאל" בבת –ים, פסיכולוג חינוכי בכיר בשירות הפסיכולוגי של עיריית תל אביב-יפו, מרצה בתחומי הפסיכולוגיה במוסדות אקדמיים, מנחה  קבוצת הפרקטיקום בשנה ב'- המסלול להכשרת מטפלים בעזרת בעלי חיים במכון מגיד.

 


 

תיאורטיקנים נפגשים לטיפול בעזרת בעלי חיים- ד"ר טל-לי אביב, ד"ר יוני יהודה 

היקף הקורס: 9 מפגשים, 36 שעות אקדמיות (3 נ"ז), יום א' 15:00-18:00.

תאריכי המפגשים:

01/05/2022- ד"ר טל-לי אביב

08/05/2022- ד"ר טל-לי אביב

15/05/2022- ד"ר יוני יהודה

22/05/2022- ד"ר טל-לי אביב

29/05/2022- ד"ר טל-לי אביב

12/06/2022- ד"ר יוני יהודה

19/06/2022- ד"ר טל-לי אביב

26/06/2022- ד"ר טל-לי אביב

03/07/2022- ד"ר יוני יהודה

 

תיאור הקורס:

מה היה קורה אילו פרויד, קליין, וויניקוט, אוגדן וחברים היו פוגשים את המטפלים בעזרת בעלי חיים הפועלים היום בשדה הטיפולי?

התיאוריה הפסיכואנליטית מהווה בסיס לטיפולים רגשיים, תורמת להבנת התהליכים הטיפוליים ונותנת כלים יישומיים להעמקת התהליך הטיפולי. פרויד, יונג ושפילרייין, מבססי הפסיכואנליזה, התייחסו רבות לבעלי חיים כמלמדים ומאפשרים בתהליך הטיפולי, אולם התיאורטיקנים ממשיכי פרויד, לא פיתחו את הטיפול בעזרת בעלי חיים. קריאה מעמיקה של טקסטים של תיאורטיקנים אלה יכולה לסייע להבין תהליכים המתרחשים בקשר עם בעלי החיים במסגרת הטיפולית.

מטרת הקורס הינה להוות גשר ללמידה מעמיקה שתוכל לחבר בין אלו לאלו. נלמד מהו מרחב טיפולי וכיצד ניתן לתרגם אותו לעבודה עם בעלי חיים, כיצד מושג ה"העברה" מקבל עיבוי בעבודה עם בעלי החיים וכיצד פרשנות דרך בעל החיים יכולה לתרום לתהליך.
 

נושאי הקורס:

 • תרומתו של פרויד להבנת התהליך הטיפולי בעזרת בעלי חיים.
 • מלאני קליין ותרומתה.
 • דפוסי ההתקשרות כהגדרה המסייעת בשלב ההיכרות וכמוקד לעבודה טיפולית מעמיקה בעזרת בעלי החיים.
 • כיצד וויניקוט היה רואה את הטיפול בעזרת בעלי חיים.
 • אוגדן המוסיף את היבט הקשר בין גוף לנפש כזווית ראיה חשובה ותורמת לעבודה עם בעלי החיים.
 • סבינה שפילריין, הגותה והתייחסותה לסביבת בעלי החיים.
 • מילטון אריקסון ותרומתו להבנת ביסוס שפת החיות כסוגסטיות המלמדות את שפת האדם.
   

תהליכי למידה ותוצרי הקורס:

 • הלמידה תשלב קריאה אשר תתייחס לנושאים מרכזיים תוך התאמתם לטיפול בעזרת בעלי חיים.
 • הסטודנטים יתבקשו להציג אנקדוטות מהטיפולים על מנת לנתח אותם דרך עיני התיאורטיקן שילמד.
 • הקורס מובנה על בסיס של 6 מפגשים עיוניים ולסירוגין 3 מפגשים בהנחיית ד"ר יוני יהודה, מומחה לטיפול בעזרת בע"ח, המיועדים לניתוח אינטגרטיבי של תיאורי מקרה והנחיות יישומיות פרקטיות.
   

על המרצה:
ד"ר טל-לי אביב פסיכולוגית קלינית וחינוכית, מטפלת משפחתית, מורשית לעסוק בהיפנוזה, מדריכת רכיבה ומורשית לעסוק בEAGALA , פסיכותרפיה בעזרת סוסים.
טל-לי מרצה שנים רבות במסגרות שונות, פרסמה מאמרים בנושא טיפול בעזרת סוסים (מקבץ, שיחות,Journal of attention disorder) ומטפלת בקליניקה פרטית, תוך שילוב בעבודה הטיפולית הדינמית אמצעים הבעתיים, היפנוזה, עבודה בשיתוף עם כלב , עבודה בטבע. מקיימת קבוצות טיפוליות בנושאים שונים. במסגרת לימודי הדוקטורט חקרה את תרומת הרכיבה הטיפולית ודפוסי ההתקשרות האימהיים בקרב ילדים עם ADHD.

 

 

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם