מורה טוב זה מורה לחיים

היה זה שופנהואר שאמר כי אושרו של האדם אינו תלוי במה שיש בכיסו אלא במה שיש בראשו ועל כך מעטים האנשים שיחלקו. אין ספק שכדי להשפיע על מידת האושר של ילדינו ועל החברה העתידית, חשוב להשקיע את מרב המאמצים בחינוך דור העתיד. עם זאת, בניגוד למה שרבים חושבים, חינוך הוא הרבה מעבר לידע מתמטי או גיאוגרפי. חינוך הוא כלי שבעזרתו ניתן לפתח בתלמידים את היצירתיות שבהם, את דרכי ההבעה שלהם, להעשיר את העולם השכלי שלהם אך לא פחות חשוב מכך, את עולמם הרגשי ואת הדמיון שלהם. למרבה השמחה ישנם כאלה שמעבר לכך שהם מאמינים בלב שלם שזהו תפקידו של החינוך, החליטו לעשות מעשה ולעבור הסבה מקצועית. אנחנו מתכוונים למגמה המרתקת שבה אנשי הייטק שפעלו בתחום שנים רבות החליטו לקום יום אחד, לעזוב את התעשייה המתקדמת ולפנות ללימודי חינוך כדי להפוך למורים.

 

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט כי הוא מחנך

 

אז מה גורם לאדם שמרוויח לא מעט כסף ושעובד במקצוע שלמד במשך שנים לעזוב את השכר הנוח ואת התנאים הטובים ולנסות להשפיע על הדור של העתיד? ובכן, ישנם מניעים רבים שיכולים לגרום לו לעשות זאת, אך בסופו של דבר מתברר שמדובר על תחושה של שליחות. מסקר שנערך בקרב אנשי הייטק רבים שבשנים האחרונות עזבו את המשרות שלהם ופנו אל לימודי חינוך, עולה כי המכנה המשותף לכולם הוא הרצון להשפיע. חלק לא מבוטל מכל אותם מהנדסי תכנה, מהנדסי מערכות ומתכנתים העידו כי מבחינתם מדובר בלא פחות מחובה מוסרית. לפי הנתונים שעלו מהסקר רבים מאלו שעברו את ההסבה מאמינים כי על מנת לייצר חברה טובה יותר חשוב להשקיע כל דקה פנויה וכל משאב אפשרי בהקניית הערכים הנכונים לילדים ולנערים של היום.

 

סיפוק במקום שחיקה

 

מדי שנה מצטרפים עוד ועוד מורים למערכת החינוך שעברו את ההסבה המדוברת וימים יגידו האם מדובר בצעד נבון מבחינתם האישית או מבחינת המערכת שקלטה אותם. עם זאת, מראיונות שנערכו עם אלו שכבר עובדים כמורים מספר שנים מתברר שהלחץ המתמיד והשחיקה שכרוכים במשרות הייטק שונות פינו את מקומם לסיפוק ולאושר גדול. כך למשל דניאל כהן (שם בדוי) שעבד במשך חמש עשרה שנים באחת מחברות ההייטק הגדולות בישראל מעיד כי הוא מרגיש כאילו נולד מחדש: "במשך חמש עשרה שנה הרגשתי שאני חי במציאות של לחץ, ובמציאות תובענית אך לא פחות מכך – טובענית. היום, ארבע שנים אחרי שהתחלתי לחנך כיתות ט' אני שמח להגיד שמדי בוקר אני יוצא מהמיטה עם חיוך ענק ומרץ בלתי נדלה. אני יודע שעשיתי את ההחלטה הנכונה עבורי ושכיום אני תורם מהיכולות שלי ומשפיע על החברה באמת. אין ספק שזה היה הצעד הנכון ביותר שעשיתי בימי חיי".