חיפוש

מאמרים

טיפול בעזרת בעלי חיים למי מתאים?


טיפול רגשי בעזרת בעלי החיים נקרא גם זואותרפיה וזוהי אחת השיטות בתחום פסיכותרפיה אשר קשורה גם לריפוי בעיסוק. בשיטה הזו, המטופל נעזר בבעלי החיים על מנת לשפר את בריאותו ואת איכות החיים שלו וגם על מנת לשפר את התפקוד הפיזי הרגשי והחברתי שלו. במקרים מסוימים הטיפול מיועד גם לשם השגת השיפורים הקוגניטיביים. הוא מתאים לבני האדם בעל הקשיים הפיזיים הרגשיים או הנפשיים והוא יכול לסייע לאנשים הסובלים מתסמונת דאון. על מנת להשיג תוצאות אלה, הטיפול הרגשי בעזרת בעלי החיים צריך להיות שונה מהאינטגרציה יום יומית שגרתית ועליו להקל על יצירת הקשר בין המטפל למטופל. בנוסף, הטיפול מסייע גם ביצירת קשר רגשי בין המטופל לבין בעל החיים על מנת שהמטפל שמלווה את התהליך, יוכל לסייע למטופל בהתמודדות עם המצוקות הרגשיות או ההתנהגותיות.

catula2

תוכניות לימוד שונות

מסגרות אקדמיות המציעות לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים מציעות מגוון מסגרות והתמחויות על מנת להציע למעוניינים בלימודים אלו את חופש הבחירה שיוביל לרכישת המקצוע המבוקש. לשם כך, רשימת תוכניות הלימוד בנויה מהכשרת מדריכי רכיבה טיפולית על סוסים, הכשרת מטפלים כלליים בעזרת בעלי החיים, הכשרת מדריכים לחינוך ושיקום באמצעות בעלי החיים והכשרת מדריכים לסיוע וחינוך באמצעות כלבים בלבד.

מאפייני המקצוע

בוגרי לימודי טיפול רגשי באמצעות בעלי חיים יוכלו לעבוד עם בעלי הפרעות רגשיות, עם בעלי הפרעות למידה, עם אנשים בעלי פיגור שכלי ועם ילדים נכים. בנוסף, הבוגרים עתידים לטפל גם באנשים בעלי תסמונת אוטיזם, עם קשישים סיעודיים ואפיל ועם אסירים, עם חולים פסיכיאטריים ועם מטופלים אחרים. קשת רחבה זו של אנשים הזקוקים לטיפולים המשלבים את בעלי החיים, חייבת להילקח בחשבון לפני ההרשמה ללימודים, על מנת לשכל סטודנט הבוחר בתחום לימודים זה יבחן בינו לבין עצמו האם המקצוע הטיפולי הייחודי הזה מתאים לתוכניותיו לעתיד. מכיוון שמקצוע זה משלב ידע ומומחיות מתחומים שונים, יש לבחון האם קיימת למעוניין להירשם ללימודים אלה, זיקה או עניין לזואולוגיה, לווטרינריה, לפסיכולוגיה ולפסיכותרפיה. בנוסף, מומלץ גם לקחת בחשבו כי מדובר על עבודה בעלת מאפיינים הדומים למאפייני העבודה הסוציאלית.

סוסים כלבים או גם וגם

אם אתם אוהבים במיוחד את הסוסים, הרי שמסלול הלימודים של הרכיבה הטיפולית יתאים לכם במיוחד. גם אם אתם מאוד אוהבים ומתחברים דווקא לכלבים, הכיוון בבחירת מסלול הלימודים המועדף הוא ברור. מי שנמנה עם אוהבי חיות באשר הן, יוכל לבחור בתוכנית לימודים כללית. תוכנית זו מיועדת לבעלי תואר ראשון במדעי ההתנהגות או במדעי הרוח, עבור מי שעבר הכשרה כעובד סוציאלי ולמורים לחינוך המיוחד. אורכה של ההכשרה במסלול זה היא שנתיים וחצי והם סובבים סביב שלושה צירים ראשיים; הכרת בעלי החיים ואת פינות החיי בהן הם מטופלים, לימודי פסיכולוגיה ופסיכותרפיה ולימודים בתחום הטיפולי שכוללים שילוב בין התיאוריה לעבודה מעשית. ההתנסות המעשית נכללת בכל אחד מהמסלולים והיא נערכת בעבודה קבוצתית או פרטנית.

היכנסו למידע נוסף על תכנית להכשרת מטפלים בעזרת בעלי חיים