כיצד קפה יכול להשפיע על הציונים

קפה משפיע לחיוב על יכולת הריכוז ומשפר ציונים במבחן. המסקנה הגורפת הזו עוזרת מדי שנה לסטודנטים בכל רחבי העולם, בין היתר בגלל שהיא מאפשרת למידה מוצלחת ועירנית יותר. קפה טוב לציונים בטווח הקצר והארוך, הוא מפחית את הסיכון להתפתחות מחלות והוא משפיע לטובה על מניעת סרטן, סוכרת ומחלות לב. מעבר לכך, שתיית קפה איכותי משפרת את מצב הרוח ועוזרת בהתמודדות עם דיכאון.

קפה טוב לציונים בגלל שהוא מוכן מתערובת המכילה יותר מאלף רכיבים שונים. בכל כוס קפה יש פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים, תרכובות אורגניות, סיבים תזונתיים וכמובן קפאין. סטודנט בעיצומה של תקופת מבחנים יכול לחוש היטב בהבדל בין לימודים עם ובלי קפה. הקפה גם נחשב מזון עשיר בנוגד חמצון והוא מפחית רגישות לאינסולין.

במה תלויה האפקטיביות של שתיית קפה?

על אף האמור לעיל, יש גורמים המשפיעים על היעילות של שתיית קפאין במהלך תקופת המבחנים או הלמידה. ראשית, הפרופיל הגנטי השונה בין אדם לאדם מעביר בצורה ייחודית את רכיבי הקפה הפעילים. המשמעות היא שקפה יכול להשפיע מעט אחרת על סטודנטים בני אותו גיל. שנית, עישון משנה את קצב המטבוליזם של קפאין. סטודנטים ששותים קפה יחד עם עישון סיגריה מורידים במידה מסוימת את האפקטיביות החיובית של הקפאין.

עוד גורמים המשפיעים על היעילות של קפאין הם סוג הקפה, אופן הכנת הקפה, גודל הכוס ודרגת הקלייה. מי שמכין משקה עם מכונות קפה ביתיות צריך לבחור היטב את הקפסולות. רצוי ללמוד למבחן עם קפה עשיר, משובח ובעל רמה גבוהה של קפאין. עדיף לוותר על שתיית קפה בדרגת קלייה נמוכה ולא לשכוח להציב את הטעם האישי בראש סדר העדיפויות. קפה  טעים ומזין יקל על למידה למבחן וישפיע לטובה על הציון. לעומת זאת, מכונות קפה ברמה נמוכה עלולות לגרום תסכול ועוגמת נפש. מכונות אלו דורשות גם תחזוקה מסובכת והן מקצרות את משך הזמן הפנוי לקראת המבחן.

מגבלות לצריכת קפה במהלך המבחן

לקראת סיום כדאי להזכיר את המגבלות לצריכת קפה. כמו בכל דבר, גם בהקשר של קפאין מומלץ להימנע מצריכת יתר. רצוי לא לשתות קפה בסמוך לארוחה גדולה וכדאי כל הזמן למלא את צרכי הגוף עם שתיית מים. הגבלת קפה חיונית גם עבור נשים בהריון או במהלך הנקה, על אף העובדה שאין תופעות שליליות בצריכת קפאין. מבחינת ילדים, ההגבלה המקובלת היא של עד 2.5 מ"ג קפאין לכל קילו במשקל הגוף. הרעלת קפאין נגרמת בקרב כל הגילאים מצריכה עודפת ברמה של 5 גרמים או 100 מ"ג לקילו משקל גוף.

לסיכום, את תקופת המבחנים הקרובה תוכלו לעבור בהצלחה בעזרת קפאין. שלבו את שתיית הקפה במהלך הלימודים ונצלו את יתרונות המשקה בהפסקות, ברגעים הקשים או בזמן המפגשים החברתיים.