חיפוש

מאמרים

טיפים לבחירת מקום מתאים ללימודי שוק ההון

השיח הכלכלי כיום תופס מקום חשוב, לא רק בקרב כלכלנים, רואי חשבון ומנהלי עסקים. העיתונות, ולא רק זו הכלכלית, מדווחת מדי יום ביום על הנעשה בשוקי ההון ועל המתרחש בחברות הענק הבורסאיות המשפיעות על החיים של כל אזרחי ישראל. מושגים כמו אג"ח, מניות בכורה, אופציות, ריבית וכיוצא באלה הפכו שגורים ונפוצים.

 

על רקע זה, כמעט מובן מאליו שאנשים רבים היו רוצים לדעת יותר ולכן, רבים מחפשים מקום המתאים בו ניתן לעשות מסלול של לימודי שוק ההון. בשל האפשרויות השונות והמגוונות, ריכזנו כמה טיפים שיסיעו לכל המתעניינים בתחום זה.

 

לימודי שוק ההון לכולם

 

קורס של לימודי שוק ההון יכול להתאים למגוון מטרות. יש אנשים שבוחרים בו בתור מקור לצבירת ידע בתחום חדש. אחרים מעוניינים להפוך את התחום למקצוע מכניס. יש שרוצים לדעת יותר בכדי להשקיע בצורה חכמה ומוצלחת יותר. לכן, הטיפ הראשון והבסיסי ביותר לאלה שמחפשים מקום טוב לצורך לימודי שוק ההון הוא להגדיר את המטרה.

 

  • קורס לציבור הרחב – נועד לספק מערכת מושגים מובנת וברורה, גם לחסרי ידע קודם. אין טעם להצטרף לקורס שבו מניחים ידע בתחומי הכלכלה ושוק המניות.
  • קורס ליועצי השקעות – צריך לעמוד בדרישות הרישוי המתאימות, להיות מקיף ורציני ולכלול בסיס מעמיק בכלכלה, בסטטיסטיקה, בכל מוצרי שוק ההון ועוד. קורס כזה חייב להכין את התלמיד לבחינות המקצועיות.
  • קורס למנהלים – ישנם קורסים שנועדו לספק ידע נוסף בתחומי שוק ההון, לאנשים שעוסקים בניהול.
  • קורסים למשקיעים – ישנם אנשים שבוחרים ללמוד את התחום מתוך כוונה לעשות שימוש בידע הלכה למעשה. כאן מדובר על לימודי שוק ההון שניתנים ברמה הפרקטית. קורסים כאלה כוללים גם מעט בסיס תיאורטי, אבל בעיקר הם כוללים טכניקות שונות שבהם ניתן לסחור בסוגים שונים של מוצרים פיננסיים (מניות, אג"ח, מט"ח, אופציות ועוד).

 

חשיבות המורה

 

אחרי שראינו שניתן לראות את לימודי שוק ההון מנקודות ראות שונות, וככאלה שמספקים מענה למטרות ולצרכים שונים, נעבור לטיפ חשוב מספר שתיים לבחור מקום הלימודים. הטיפ הוא החשיבות של המורה או המרצה שמעביר את הידע למשתתפי הקורס.

 

מטבע הדברים, מאפייני המורה ושיטות ההוראה צריכים להתאים למטרת הקורס ולמטרת הסטודנט. אם מדובר על אדם שרוצה להפוך למשקיע רציני, הרי שהמרצה צריך להיות אדם בעל רקע, ניסיון וקבלות בתחום המסחר בשוק ההון. כאן, בהחלט לא די במורה בעל רקע תיאורטי בלבד. לעומת זאת, כאשר מדובר על מי שרוצה להפוך ליועץ השקעות, אין חובה ללמוד מומחה אמיתי להשקעות. כאן צריך איש מקצוע שיודע להכין את הלומד לקראת הבחינות.

 

למותר לציין שבכל מבנה של לימודים ניתן למצוא מורים מרתקים ומעניינים לצד מורים שאינם כאלה. לכן, גם כאשר בוחרים את המקום ללמוד בו את לימודי שוק ההון, כדאי לחפש את המקום ובו מרצים מנוסים ומרתקים.