חשיבות תקשורת בינאישית במסגרת האימון האישי

תקשורת בינאישית, המכונה גם תקשורת קבוצתית, מתייחסת ליכולתו של אדם ליצור קשרים עם הסביבה. מכאן שתקשורת בינאישית יעילה וחיובית מהווה אמצעי רב כוח והשפעה בדרך למימוש עצמי, ומאפשרת גדילה וצמיחה במישורים שונים כגון פיתוח קריירה, מערכות יחסים זוגיות, או כל מטרה אחרת. מאידך, ליקויים בתקשורת בינאישית מהווים חסם המונע מהסביבה להבין את הרצונות, היכולות והצרכים אישיים של האדם. כפועל יוצא מכך, במסגרת אימון אישי מוענקת חשיבות מרובה ליכולות התקשורות הבינאישיות של המתאמן.

מטרתה של תקשורת בינאישית באימון אישי

שיפור התקשורת הבינאישית באמצעות אימון אישי שואף לאתר מחסומי תקשורת והסרתם, במטרה לספק כישורי הבנה ותקשורת טובים ומפרים יותר עם הסביבה. אמצעי זה מושג באמצעות תרגילים פרקטיים שונים, המפתחים בהדרגה את היכולות הנדרשות והספציפיות של כל אחד.

תקשורת בינאישית ככלי להתפתחות אישית

הלכה למעשה, תקשורת בינאישית מהווה כלי זמין ויומיומי, המשפר את איכות החיים ואת הצלחה בהם. תקשורת זו מאפשרת לקבל ולהעביר מידע, להשפיע על הסביבה, ולחזק את היכולות, הביטחון והדימוי העצמי. כפועל יוצא מכך, היא נחוצה לכל אדם המבקש לשפר מערכות יחסים אישיות, להקים מיזם חדש, לנהל חברה או להתמודד עם ראיונות עבודה.

ביטוייה של תקשורת בינאישית

יש להבין כי תקשורת בינאישית אינה מתבטאת רק ביכולות מילוליות, אלא גם בשפת הגוף, בהבעה בכתב, בחזות האישית ובלבוש. כל אחד מהגורמים הללו מעביר מסר לסביבה. על ידי זיהוי, הכרת והתאמת הכלים למסר המבוקש, ניתן להשפיע על תגובת הסביבה באופן מבוקש ורצוי.

הגורמים המשפיעים על תקשורת בינאישית

כישורי התקשורת הבינאישית של כל אחד מתחילים למעשה מתפיסתו העצמית, מתפיסת עולמו הכללית ומאמונותיו. גישות אלו קובעות באופן מהותי את הדרך שבה אנשים מצליחים לתקשר עם סביבתם, בין אם ביכולתם להקשיב, להזדהות, לעמוד על רצונותיהם, לגלות סובלנות או להיות רגועים. התקשורת הבינאישית מתבטאת בין היתר במילים הנבחרות, בטון ושטף הדיבור, בשפת הגוף ובחזות האישית.

תקשורת בינאישית ככלי מרכזי בשיווק

רבים מבין האנשים שמנסים לקדם יזמות אישית, או אפילו להתקבל למשרה נחשקת, מתקשים לשווק את עצמם, את שירותיהם או מוצריהם. פעמים רבות נובע הקושי ממחסומים ומחוסר הבנה של עקרונות התקשורת הבינאישית. בעזרת אימון אישי ניתן ללמוד כיצד להעביר לסביבה את המסרים המבוקשים באופן בהיר, יעיל ותכליתי. זאת בנוסף על פיתוח היכולת להקשיב ולהבין באמת את מסרי הזולת - מילוליים ולא מילוליים. למעשה, כך ניתן לכוון אפילו התנהלות שלילית לכאורה אל המקום הרצוי, וליצור דיאלוג פורה ואמין.

כלים לשיפור תקשורת בינאישית

חשוב לדעת כי תקשורת בינאישית הינה מיומנות הנרכשת באמצעות זיהוי, הבנה, התנסות מעשית ומודעות. ההתנסות שמתורגלת במהלך אימון אישי, מורכבת בין היתר מיכולת לשלוט בכעסים, הפחתת מתחים, פיתוח אמפתיה לצד השני, וגילויי הקשבה וסובלנות. זאת כאמור בנוסף על בחירה נכונה של מילים, ניסוחים ושפת גוף. כמו כן, מאמן אישי מלמד כיצד לא להיפגע מדברי הצד השני ואיך לזהות תקשורת לקויה, ואף מספק כלים לשיפורה וניתובה באופן מודע. על כן, במהלך האימון האישי מפתח כל אחד כישורים וכלים חשובים להשגת מטרותיו בחיים.