השאירו פרטים ונחזור אליכם

 
 

טכניקות זיכרון: פיתוח ואימון הזיכרון

גוף האדם זקוק לתחזוקה שוטפת ולאימון קבוע כדי לפעול היטב וביעילות, גם המוח זקוק לאימון קבוע, ויש מגוון שיטות וטכניקות לפיתוח, לאימון ולשיפר הזיכרון. כדאי לדעת כי כבר ביוון העתיקה הומצאו טכניקות לשיפור ולאימון הזיכרון, ועל פי טכניקות זכרוןהמקורות גם חכמי המשנה נהגו לאמן את הזיכרון כדי לפתח אותו ולשפרו.


לשמור ולאחסן מידע במוח כדי לשלוף אותו בעת הצורך

הזיכרון נחשב לתכונה מופלאה של בני אדם. היכולת לשמור ולאחסן מידע רב במוח נחשבת לייחודית, ובעזרת אימון שכלי ניתן לשפר את מיומנות אחסון המידע לצרכי שליפתו בעת הצורך. ילדים ומבוגרים עוברים קורסים לפיתוח ואימון הזיכרון כדי לשפר הישגים בלימודים ובחיים. חשוב לדעת כי ישנם כמה סוגי זיכרון, ביניהם זיכרון חזותי, סלקטיבי וחושי, ואת כולם צריך לאמן כדי להביא לשיפור. יש גם הבדל בין זיכרון לטווח קצר לבין זיכרון לטווח ארוך, לכן חשוב לרכוש טכניקות יעילות ומוכחות לפיתוח ולאימון הזיכרון.

שיפור יכולות הלמידה

באמצעות טכניקות פיתוח הזיכרון ניתן לשפר הישגים בלימודים, להעצים את היכולות הקוגניטיביות, ולמעשה לשפר את כל היכולת השכלית. יש קשר הדוק בין זיכרון ללמידה, ובאמצעות טכניקות שונות ומגוונות ניתן לשפר משמעותית את ההישגים בלימודים, לשנן ביעילות תאריכים חשובים ואירועים שונים הקשורים לנושאי הלימוד, לשפר את הביצועים במשחקים הדורשים חשיבה וזיכרון כגון שחמט ומשחקי קלפים שונים ועוד.
כדאי לדעת כי בקורס לפיתוח ואימון הזיכרון נעזרים בתרגילים חווייתיים ומהנים, תוך זמן קצר ניתן לראות שיפור משמעותי ביכולת הזיכרון, וניתן גם לשלוף ביעילות יותר ידע המאוחסן במוח.
אחת הטכניקות היעילות לפיתוח ולאימון הזיכרון היא באמצעות סיפור עלילתי, כך אפשר לזכור מילים רבות במקום לנסות לשנן אותן ולצבור תסכולים, אפשר גם להמציא שיר. ניקח לדוגמה את שיר הילדים הידוע ללימוד האלף בית: אל"ף זה אוהל, בי"ת זה בית, גימ"ל זה גמל גדול.
בנוסף, באמצעות יצירת הקשרים ניתן לשפר את הזיכרון. למשל, באם רוצים לזכור היטב פריט כלשהו, אפשר ליצור לו קישור הגיוני או דמיוני למושג שמוכר לנו. כך אפשר לזכור שמות חדשים, מושגים מעולמות תוכן שונים, שמות של מקומות בחו"ל ועוד.
אימון המוח לשיפור היכולות הקוגניטיביות
עם השנים אנו מפעילים פחות את חלקי המוח השונים, עד שלעתים נדמה לנו שאנו מאבדים מידע רב ולא מסוגלים לזכור כתמול שלשום. באמצעות טכניקות זיכרון יעילות ומשחקים שונים אפשר לעורר מחדש את החלקים הרדומים במוח, לזכור טוב יותר ולהגיע להישגים גבוהים יותר בעבודה, בלימודים ובחיים, וגם ניתן ללמוד שפות חדשות יותר בקלות.

פיתוח חשיבה יצירתית

חשיבה יצירתית מאפשרת לשנות חיים והיא מפתחת את היצירתיות שטמונה בכל אחד ואחת. כדי לפתח את יכולת החשיבה היצירתית חשוב לאפיין את האדם על מנת להבין מה מונע ממנו לחשוב באופן יצירתי ומחוץ לקופסה, לדוגמה דפוס מחשבה מקובע, הפחד ממה החברה והסביבה הקרובה יחשבו, דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, פחדים שונים, טראומות ועוד.
כדי לפתח את החשיבה היצירתית לא צריך תמיד לטפל בגורמים העמוקים בנפשו של האדם, אפשר לרכוש טכניקות שונות וקלות ללמידה כדי לשפר את יכולות החשיבה וכדי להוציא את היצירתיות הטמונה בתוך האדם.

למי זה מתאים?

בשנים האחרונות גברה המודעות לחשיבותה של החשיבה היצירתית, בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים. אדם בעל יכולת חשיבה יצירתית יכול למצוא פתרונות מקוריים לבעיות סבוכות ומורכבות, להוביל תהליכים שונים, לפתח מוצרים פורצי דרך ויוצאי דופן וכדומה. את היצירתיות מפתחים בעבודה עצמית ובאמצעות טכניקות שונות ויעילות. כדאי לדעת כי לא תמיד רואים תוצאה מיידית, מאחר ויש להתאמן ולתרגל כדי לפתח ולעורר את היצירתיות הפנימית.
למעשה כל מי שמרגיש "תקוע בחיים", סובל מפחדים שונים, מעוניין לעשות שינוי משמעותי בחייו, ורוצה להגשים את עצמו, יכול לעבור קורס אפקטיבי כדי לפתח את היצירתיות ולחשוב באופן מקורי ושונה. כאשר מפתחים את החשיבה היצירתית ניתן להגיע להישגים משמעותיים בחיים, לחוות התפתחות אישית באופן מתמיד, להיות יותר מאושרים, לחיות בשפע וליהנות מחיים מעניינים ומספקים יותר.
כדאי לדעת כי יש טכניקות המיועדות לפיתוח חשיבה יצירתית אצל ילדים ויש שיטות המיועדות לבוגרים. חשוב לציין כי מתח נפשי, סביבה לא תומכת, פחדים וגורמים נוספים, כל אלו ועוד עלולים לגרום לפגיעה משמעותית ביצירתיות. על כן כדאי לחשוב באופן חיובי, לזנוח דפוסי התנהגות מגבילים, לפרוץ את הפחדים המשתקים, ורק כך אפשר לפתח ביעילות את החשיבה היצירתית וליהנות מחיים מאושרים וטובים יותר.
כלי חשוב לחיים
במערכת החינוך מודעים ליתרונות החשיבה היצירתית, בבתי ספר שונים משתדלים לעודד את הילדים לחשוב מחוץ לקופסה ולהיות יצירתיים יותר. בעוד ילדים קטנים נהנים מגמישות חשיבתית (ולכן הם יצירתיים יותר), ככל שהאדם מתבגר הוא נוהג לפעול לפי מוסכמות חברתית מסוימת, ובהתאם לדפוסי מחשבה שהתקבעו אצלו, ולמעשה איכות חייו נפגמת. לכן מומלץ לכל אדם לפתח מיומנויות של חשיבה יוצרת, ובעזרת טכניקות של פיתוח חשיבה יוצרת ניתן להוביל לשינוי משמעותי בחיים. אף פעם לא מאוחר לבצע שינוי, ולעתים כל מה שצריך זה פשוט לחשוב בצורה מקורית ופשוטה כדי להיות מאושרים ולחיות טוב יותר.