חיפוש

תרומת בעלי חיים לאיכות החיים לגיל השלישי

cat2

תרומת בעלי חיים לאיכות החיים לגיל השלישי

 מדהים לראות את הקשר הישיר שמתקיים בין התחושה הכללית החיובית לבין החזקת בעלי חיים, ואם נתמקד בקבוצת הגיל השלי

שי, נמצא שבמערכת היחסים הזו ההשפעה החיובית הרבה יותר מורגשת. זאת כיוון שלרוב מדובר בגילאים המאופיינים במצב נפשי ופיזי פחות חיוני, כך שמדובר בנקודת התחלה יותר בעייתית. רגע לפני שנצלול לדיון אודות תרומת בעלי החיים לקבוצת הגיל השלישי, נעצור ונסביר מה מאפיין קבוצה זו, וזאת מתוך מטרה להבין טוב יותר את התמונה השלמה.

ברשימת המאפיינים הייחודיים לקבוצת הגיל השלישי ניתן למנות מיחושים תכופים ובעיות רפואיות שנובעות מהיחלשות הגוף, וכן הימצאות בבית או בסביבת המגורים לאורך שעות ארוכות, לפעמים גם ימים שלמים, מכיוון שאין צורך של ממש לצאת לעבודה לאחר גיל הפרישה. בנוסף, חברים בגילאים דומים מתחילים ללכת לעולמם, מה שמשפיע הן על מצב הרוח והן על תחושות הבדידות. היחלשות הגוף וההישארות בבית מזינות זו את זו, ומובילות לכך שבני הגיל השלישי פחות ניידים, הן רגלית והן מבחינת נהיגה.

בעלי חיים יכולים להיות חברים טובים

לאחר שעברנו על מאפייני הגיל השלישי, נעצור ונבחן כיצד נוכחות של חיית מחמד עשויה לתרום: 
• מקבלים תחושה שיש מישהו קרוב שניתן להתחלק עמו.
• נוצרת תחושה שיש מישהו שזקוק לך.
• יש מישהו ששומר באופן קרוב ויודע להגיב במקרה שמתעוררת בעיה.
• תחושת הבדידות מתפוגגת.
• מקבלים תמריץ לעשות פעילות ספורטיבית כגון הליכה משותפת בחוץ.
• נשמרת שגרת יום מסודרת.

קשר ישיר בין גוף לנפש

לאור כל זאת, ניתן להבין מדוע כה חשוב לשלב בחייהם של אנשים בגיל השלישי אימוץ בעלי חיים וטיפול בהם, ואף ניתן לראות מחקרים שמעידים על כך. מחקרים מעלים שחיות מחמד גורמות לבעליהם המבוגרים להיות יותר אופטימיים ומאושרים, מפיגים את תחושת הבדידות ואף גורמים להם לחוש טוב יותר. חשוב להבין שכיוון שהתחושה הרבה יותר טובה, גם התחושה הכללית הרבה יותר טובה – הרי ידוע שיש קשר ישיר בין גוף לנפש.

אפקט הדומינו

עוד מחקרים מראים שלא פעם מבוגרים מסרבים להשתתף במגוון פעילויות, אך כאשר מציעים להם מגע עם בעלי חיים, הם נוטים למהר לשתף פעולה, משום שבעל החיים אינו שיפוטי. בנוסף, המחקרים מעידים שהחזקת בעלי חיים מייצרת נושאי שיחה יותר מגוונים, כך שהחזקת בעל חיים עשויה לחזק קשרים עם חברים ועם בני משפחה, כיוון שבאופן שכזה ניתן לשתף בחוויות שנוגעות לחיה ולהימנע מדיבורים חוזרים על כאבים, על שגרה קבועה או על קביעת תור למרפאה.

פעולת הליטוף

בדרך כלל, החזקה של בעל חיים כוללת את פעולת הליטוף. פעולה פשוטה שכזו מכילה הרבה כוח כי היא גורמת להניע איברים, לחוש מגע, להזרים את הדם וכמובן – גם להסיח את הדעת. אם נעצור ונסכם את מכלול היתרונות היותר משמעותיים שנובעים מהקשר שבין בעלי חיים לאנשים מבוגרים, נציין שבעלי החיים אינם שיפוטיים, מחזירים אהבה, מעודדים תנועה וגורמים לאנשים מבוגרים לחוש שעדיין יש בהם צורך – פרמטרים שתורמים רבות לתחושת הערך העצמי.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם 


 

 

הצטרפו לניוזלטר

יש להקליד שם מלא

יש להקליד כתובת מייל תקינה

Invalid Input