חיפוש

סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפולית

סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפוליתהתחום הטיפולי בעזרת בעלי החיים מאוד התרחב בשנים האחרונות וכלבים משולבים בתהליכים טיפוליים שונים, מכיוון שכלב נחשב לחיה ידידותית וקלה סוגי כלבים המתאימים לעבודה טיפולית יחסית לאילוף והכשרה והוא מפגין בקלות אהבה כלפי מי שמטפל בו. כלבים אינם מהווים איום מכיוון שהם מקבלים בברכה מגע של בני האדם ובמיוחד של הילדים שהמגע שלהם יכול להיות קצת אגרסיבי בלא מודע. הקשר המיוחד שנרקם בין כלב לאדם מאפשר להיעזר בו לעבודה על תקשורת, על הויסות החושי, על למידה אודות אחראיות וסובלנות וגם על ההכרה בזולת. לשם כך, על הכלבים לעבור הכשרה מתאימה שמאפשרת להם ללמוד להיות מחונכם במיוחד לתפקיד שהוגדר עבורם. הסוג השני של הכלבים הטיפוליים הם כלבים שעוברים את ההכשרה המתאימה על מנת לשמש ככלבי נחייה לאנשים עיוורים או לשמש ככלבי שירות לאנשים בעלי מוגבלויות אחרות. בשני המקרים יש להתאים את סוג הכלב הנכון, מכיוון שלא כל הכלבים יכולים להתאים לאחד התפקידים הללו.

כלבים המתאימים לעבודת תרפיה טיפולית

לא כל כלב יתאים לעבודה הטיפולית, מכיוון שכלבים אלה חייבים לעבור הכשרה על מנת לשמש בתור כלבי תרפיה. ההכשרה הזו כוללת לימוד הכלב הוראות שונות, הבאת חפצים וביצוע פעולות כמו קפיצות וגלגול. ההכשרה הזו מלמדת את הכלב להיות שותף בתהליך הטיפולי ולשם כך הכלב לומד מגוון התנהגויות שתורמות לתהליך הטיפולי. לאחר שסיים את הכשרתו, הכלב יכול לשמש כעוזר בתהליך הטיפולי, אך לשם כך על המטופל ועל האדם המטפל שלוקח חלק בתהליך הטיפולי להכיר את טבעו של הכלב ואת שפתו הייחודית. בנוסף לכך, שילוב של כלבי התרפיה מחייב את כל המעורבים בתהליך הטיפולי להכיר את יסודות עולמו של הכלב, את צרכיו ואת מניעיו, זאת על מנת שהתהליך הטיפולי יהיה מבוסס על כבוד הדדי על מנת להשיג את התוצאות הרצויות מהטיפול. כלבים אלו נועדו לעבוד עם בני נוער בסיכון, עם בני אדם בעלי פיגור שכלי, עם אוטיסטים, עם אוכלוסיית גיל הזהב ואפילו עם בני האדם הסובלים מדיכאון ולשם כך הם לומדים להעניק ולקבל מגע ללא תנאי.

כלבי שירות

הסוג השני של הכלבים הטיפוליים הם כלבי שירות שהוכשרו לסייע לאדם ספציפי במשימות שהוא מתקשה לבצע בשל המגבלה הפיזית שלו. כלבים אלה מסייעים לעיוורים, חרשים וגם למי שסובל מהתקפי אפילפסיה ומהיפו/היפר גליקמיה. לשם כך, הכלבים הללו לומדים להתריע על הסכנות ועל המכשולים, להרים חפצים, ללחוץ על לחצן המצוקה ויש כאלה שאפילו מסוגלים למשוך כיסא גלגלים. כלבים שעוברים הכשרה על מנת לסייע לחולי סכרת ואפילפסיה יודעים לזהות שינוי בריח הגוף שלפני ההתקף, על מנת שהם יוכלו לסייע לאדם על ידי לחיצה בזמן על לחצן המצוקה, דבר שברוב המקרים מציל חיים. קבלת עזרה מכלב שירות מאפשרת לאדם בעל מוגבלות לחוש יותר שליטה עצמית ויותר ביטחון וגם להפיג את הבדידות.

לתכנית כלב טיפולי לחצו כאן 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם 


 

 

הצטרפו לניוזלטר

יש להקליד שם מלא

יש להקליד כתובת מייל תקינה

Invalid Input