חיפוש

טיפול בעזרת בעלי חיים כמקצוע

המודעות לטיפול בעזרת בעלי חיים בשנים האחרונות גדלה בקצב מסחרר. הקשר הנצחי בין האדם לחיה מתגלה כמועיל להתגברות על קשיים טיפול בעזרת בעלי חיים כמקצועתקשורתיים, רגשיים , מוטוריים ועוד. המטפלים בעזרת בעלי חיים מוכיחים שוב ושוב מדוע כל בעלי החיים הם הידידים הכי טובים של האדם

נדמה כי הקשר בין בני האדם לבעלי החיים קיים מאז ומתמיד. בעלי החיים מאפשרים לנו להיפתח באופן בלתי אמצעי, ללא שיפוט או ביקורת ובעיקר בנוחות מוחלטת. הטיפול בעזרת בעלי החיים הוכח כמועיל במקרים של בעיות רגשיות, תקשורתיות, מוטוריות ועוד, ועל כן יותר ויותר מוסדות משלבים את שיטת הטיפול במסגרת השירותים שמספקים. מכון מגיד מכשיר מטפלים בעזרת בעלי חיים לאחר לימודים תיאורטיים ופרקטיים ועוזר להם לצבור את הניסיון הראוי בכדי לכבוש את שוק העבודה.

מהו הטיפול בעזרת בעלי חיים?

טיפול בעזרת בעלי חיים מבוסס על מפגשים ישירים של ילדים או מבוגרים עם בעלי חיים. המפגש המשולש ביחד עם המטפל מסייע לפתח ולהעצים יכולות תקשורתיות ומוטוריות ובעיקר לעקוף הרבה מחסומים רגשיים. הטיפול מתאים למגוון מצבים ובעיות ביניהן: הפרעות רגשיות, הפרעות קשב וריכוז, מוגבלויות פיזיות, עיכוב התפתחותי ועוד.

בעלי החיים הם יצורים עמוקים ורגישים שמאפשרים למטופל להיפתח בקלות, לחוש אמפתיה, ליצור אינטראקציה וקשרי חברות וכן להיות במצבים חדשים, שלא יכלו להתקיים במסגרות אחרות.

הביקוש למטפלים בעזרת בעלי חיים הולך וגובר עם השנים ומשתלב במסגרות שונות. על מנת להיות מטפל בעזרת בעלי חיים, יש לעבור הכשרה מקיפה הכוללת התנהלות מול המטופל ומול בעלי החיים. מכון מגיד מכשיר מטפלים לטיפול בעזרת בעלי חיים, כשבין נושאי הלימוד נמצאים פסיכותרפיה, התערבויות טיפוליות, אנטומיה ופיזיולוגיה של בעלי החיים, אינטראקציה בין מטפל למטופל ועוד.

אופי הלימוד

תוכנית הלימודים אורכת שלוש שנים ומכילה כ- 1700 שעות לימוד אקדמיות ומעשיות. בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים שם דגש רב על הלימודים המעשיים, משום שאלו מסייעים בהכשרה מקצועית יותר של הסטודנטים. התוכנית המעשית כוללת סיורים לימודיים ועבודה עם מגוון בעלי חיים. הפרקטיקה עוזרת לסטודנטים להכיר את ממשק העבודה עם בעלי החיים, צרכיהם, אופיים ואף ללמוד כיצד לשמור על כבודם. חשיפת הסטודנטים ל"עבודה בשטח" מהווה יתרון בשוק העבודה, שכן בעזרתה הם צוברים ביטחון אישי וניסיון.

בנוסף, במסגרת הלימודים יכולים הסטודנטים לקחת חלק בתוכניות התנדבות בבניית מערך טיפולי בבית החולים איכילוב, עבודה עם "חיות וחברים" של ארגון אש"ל- ג'וינט ועוד תוכניות רבות.

אילנית, בוגרת מכון מגיד, מציינת כי למרות ההשקעה הרבה הנדרשת הן בלמידה המעשית והן התיאורטית, עדיין ניתן לשלב לימודים אלו לצד עבודה ותחומים נוספים בחיי היום-יום. העובדה שהלימודים מרוכזים לרוב ביום אחד בשבוע מקלה על ארגון השגרה במהלך הלימודים.

למי מתאים ללמוד טיפול באמצעות בעלי חיים?

על מנת להיות מטפל באמצעות בעלי חיים, צריך להיות בעל זיקה לעולם בעלי החיים, רצון לעזור לזולת, בעל יכולת הקשבה ואמפתיה.

אילנית, מספרת שהגיעה ללמוד את התחום לאחר שנים שחלמה על כך. היא בעלת רקע וניסיון רב בעבודה עם כלבים וחיפשה מקצוע בו תוכל לעבוד עימם יחד ולתרום לבריאות של אנשים. עוד מציינת אילנית כי היא מאמינה גדולה בקשר בין אדם לחיה וצופה מדי יום בהשפעות של קשר זה על בריאות האדם.

תוכנית הלימודים מתאימה לבעלי תואר ראשון או תואר מתקדם אחר שבעלי זיקה טיפולית ומאמינים בכוחם של בעלי החיים לרפא. ישנה עדיפות לבוגרי תארים בתחומים טיפוליים והתנהגותיים, כאשר בוגרי תארים נוספים ידרשו בהשלמת קורסי קדם בפסיכולוגיה. בנוסף, ישנה גם תוכנית מיוחדת בשלוחת בית ברל, שמאפשרת לתלמידים לסיים תוך 3- 4 שנים תואר בשילוב תעודת מקצוע "מטפל בעזרת בעלי חיים".

מה מקבלים בסיום הלימודים?

הסטודנטים מקבלים תעודת בוגר לימודי טיפול בעזרת בעלי חיים מטעם בית הספר להתערבויות טיפוליות באמצעות בעלי חיים, ששייך למכון מגיד, מיסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

הבוגרים ייהנו מהכרה בינלאומית בלימודיהם, כמו גם בהכרה של האיגוד הבינלאומי למטפלים בעזרת בעלי חיים, ISAAT (האיגוד הבינלאומי למטפלים בעזרת בעלי חיים ) וכן בהכרה של איגוד IAHAIIO (הארגון היוקרתי של הארגונים העוסקים בקשר אדם - חיה).

מהן אפשרויות התעסוקה לאחר סיום הלימודים?

ד"ר יוני יהודה, מנהל בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים במכון מגיד ואחר מחלוצי התחום בארץ ובחו"ל, מספר שהמודעות לתחום הטיפול בעזרת בעלי חיים גדל בקצב מהיר. יותר ויותר מסגרות ואנשים פרטיים מבינים את התרומה הגדולה של בעלי החיים בתהליך הטיפולי הרגשי/ פייזיו-מוטורי, ופונים למטפלים בתחום זה.

עוד מוסיף ד"ר יהודה, כי ממש בקרוב יוכלו המטפלים למצוא את עצמם משתלבים לאחר הלימודים בקופות חולים, ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הביטחון - אגף משפחות והנצחה ואגף השיקום, משרד החינוך- שפ"י ועוד. לטענתו, המקצוע נמצא בתהליכי חקיקה וההכרות משתנות מעת לעת.

לתכנית מטפלים בעזרת בעלי חיים

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם 


 

 

הצטרפו לניוזלטר

יש להקליד שם מלא

יש להקליד כתובת מייל תקינה

Invalid Input