חידושים בעולם הווטרינריה – גם לבעלי החיים מגיע ליהנות מטיפולים מתקדמים

מקצוע הרפואה הווטרינרית עוסק באבחון, טיפול וריפוי בעלי חיים מסוגים שונים, כמו: חיות מחמד (בעיקר כלבים וחתולים, אך לעיתים גם מכרסמים, זוחלים ותוכים), חיות אקזוטיות וחיות בר, חיות משק (פרות, כבשים וחזירים) וסוסים.

הרפואה הווטרינרית חיונית לשמירה על בריאות בעלי חיים ועל מניעת תפוצת מחלות על ידי מתן חיסונים ותרופות שונות.

לצד הרופאים הווטרינרים פועלים האחים והאחיות הווטרינרים, שלהם חלק חשוב ביותר בטיפול הרפואי. לימודי הסיעוד הווטרינרי מקנה ידע רפואי ומדעי הנחוץ לעבודה לצד רופאים וטרינריים וכן כלים פרקטיים ומיומנויות טיפוליות מעשיות.
 

טיפול בעזרת בעלי חיים


אח ווטרינרי הינו יד ימינו של הווטרינר, הן בפן הרפואי בעת הטיפול בבעלי החיים והן בפן האדמיניסטרטיבי בניהול המרפאה הווטרינרית.  תחום הסיעוד ברפואה הוא חשוב מאין כמוהו ובלעדיו הרפואה הווטרינרית, כמו גם הרפואה הקונבנציונלית, אינם יכולים להתקיים.  בעבודתו של האח הווטרינרי קיים גם צד אדמיניסטרטיבי בניהול וארגון המרפאה, מעקב אחר מלאי תרופות והזמנת ציוד נדרש.

תוכנית הסיעוד הווטרינרי מיועדת לאנשים איכותיים ואוהבי חיות הרואים בטיפול בבעלי חיים ייעוד ומעוניינים לרכוש מקצוע שיש בו שליחות של נתינה, אפשרויות להתפתחות מקצועית ורכישת מיומנויות ניהוליות של מרפאה וטרינרית.

רפואה וטרינרית הינה ותיקה כמו רפואת האדם, ובשנים האחרונות היא מתפתחת במהירות ומיישמת חידושים מדעיים וטכנולוגיים רבים ומשמעותיים. בעקבות כך זוכים כיום בעלי החיים לטיפולים מתקדמים וחדשניים.

בכתבה זו נסקור שלושה חידושים ברפואה הווטרינרית, בהם האחים והאחיות הווטרינריים לוקחים חלק פעיל וחשוב.
 

דיקור סיני לבעלי חיים – טיפול חדשני לאיזון וריפוי

דיקור (אקופונטורה) הינה צורת הטיפול המוכרת ביותר מבין צורות הרפואה הסינית המסורתית ומיועדת לאפיין מחלות ולטפל בהן. 
מטרתו של הדיקור הוא להשיב את האיזון וההרמוניה לגוף כדי שיוכל להילחם במחלה ולאחר מכן להישאר מאוזן ובריא. כשם שהמודעות לרפואה המשלימה עלתה ברפואה הקונבנציונלית, כך היא גם נעשית מקובלת יותר בקרב וטרינרים.       
                                          
בטיפול הדיקור מגרה הווטרינר נקודות מסוימות על פני הגוף באמצעות החדרת מחטים. ניתן גם להשתמש באלקטרו-אקופונטורה שהינו מכשיר המייצר גירוי חשמלי ומתחבר למחטים כדי להגביר את עצמת הגירוי ואת סיכוי הריפוי. כמו כן ניתן להשתמש באקווה-פונקטורה שהינה הזרקת נוזל לתוך נקודות הדיקור על מנת ליצור גירוי בעזרת לחץ הנוזל ושינוי החומציות.

הטיפול בדיקור מתאים לטיפול במערכת שריר שלד (לדוגמה: בעיות מפרקים, כאב שרירים), במערכת העצבים (פריצות דיסק, חולשות עצב), עור (אלרגיות, מחלות על רקע אוטואימוני), במערכת העיכול (הקאות, שלשולים, אובדן משקל), במערכת הנשימה (הפרשות וגודש באף, שיעול, אסטמה) ועוד.

במהלך הטיפול עוזר האח הווטרינרי להרגעת הכלב ושומר עליו שלא יזוז או יפריע לטיפול. כמו כן הוא מסייע לווטרינר בהגשת האביזרים הנחוצים לו בעבודתו.

הדיקור בחיות מתאים גם לטיפול משלים ומסייע במחלות סרטניות, שיכוך כאב, חיזוק המערכת החיסונית וכטיפול לאיזון כללי של בעל החיים.

לטיפול באקופונקטורה אחוזי הצלחה גבוהים לטיפול בבעיות הכרוניות, אם לא בריפוי אז לפחות בהקלה ובשיפור איכות החיים.

 

טיפול בעזרת בעלי חיים

 

הידרותרפיה לכלבים – המים המרפאים

הידרותרפיה לכלבים הינה שיטת טיפול חדשנית לבעלי חיים בפיזיותרפיה הנעזרת במים. השיטה מנצלת את המאפיינים הייחודיים של המים כמו למשל אפקט כוח הכבידה. כלב הנכנס לטיפול במים מאבד כ 2/3 ממשקל גופו ומסוגל לבצע במים תרגילים שאין סיכוי שיבצעם מחוץ למים. כך מתאפשרת פעילות גופנית ללא כאבים, שכן הלחץ על המפרקים ועמוד השדרה מופחת באופן משמעותי ושחיקת רקמות החיבור ברצועות ובגידים יורד. ההידרותרפיה עוזרת בתהליך שיקומי מכל סוג ומאפשרת לכלב חזרה מהירה יותר לתפקוד רגיל לאחר פציעה או ניתוח.  אפשר בהחלט לומר, כי חשיבותה גם בכך שהיא תורמת לשיפור איכות חייו ולהקלה על חוסר נוחות וכאב.

הידרותרפיה לכלבים מתבצעת בבריכה הידרותרפית מיוחדת בהליכון תת מימי באופן מבוקר ובמים מחוממים, כאשר אופי הפעילות מותאם למצבו הרפואי של הכלב. הווטרינר והאח הווטרינרי עובדים מתוך שיתוף פעולה ומתרגלים את שריריו ומפרקיו של הכלב בבריכה הטיפולית. ההידרותרפיה עוזרת  במקרים של דלקות מפרקים, בצקות, צורך בהגברת השימוש בגפיים, הקלה של התכווצויות שרירים, שיפור קואורדינציה, הגדלת טווח המפרקים ועוד.

 

ניתוחי  לייזר עדינים לבעלי חיים

ניתוחי לייזר לבעלי חיים כוללים ניתוחי רקמות רכות וניתוחים אורתופדים באזורים עדינים ועשירים בכלי דם. כך מחליפה טכנולוגיית הלייזר את סכין המנתחים, מפחיתה את הדימום בזמן הניתוח וכן את הסיכון לזיהומים.

הבעל חיים מורדם באמצעי הרדמה בטוחים וחדשניים, מחובר במהלך הניתוח למוניטור המנטר את מדדי הדופק, חמצון הדם, לחץ הדם, חום הגוף ועוד. האח הווטרינרי עוקב אחרי מדדים אלו משך כל זמן ההרדמה ומסייע לרופא בכל משך הניתוח. 
כל הליך כירורגי טומן בחובו כאב, לחץ ושיקום ממושך, אולם השימוש  בטכנולוגיית לייזר חדשנית מפחיתה את הקשיים בצורה משמעותית.  כיום גם החיות יכולות להנות מניתוח מדויק, ממוקד ויעיל יותר שכרוך בפחות כאבים, תופעות לוואי וסיכונים,

ניתן להשתמש בניתוחי לייזר בבעלי חיים במקרים, כגון: עיקור וסירוס, הסרת גידולי עור, ניתוחים עדינים בחלל הפה, הסרת בלוטות אנאליות, ניתוחים בחיות זעירות שניתוח רגיל עלול לסכן משמעותית את חייהן ועוד.