לימודי עוזר וטרינר יש חיה כזאת

אח אחות וטרינרייםרבים הם האנשים שאוהבים בעלי חיים ומעוניינים לעבוד עם בעלי חיים, אך מעטים הם אלה שמוצאים את עצמם בתחום הווטרינריה. לימודי אח או אחות וטרינריים מאפשרים למי שאוהב חיות ומעוניין לעסוק במקצוע, אפשרות לקריירה של ממש

בשנים האחרונות חל שינוי מהותי מקצה לקצה בתחום הווטרינריה בארץ, תחום הווטרינריה התמקצע והתפתח במספר היבטים, כאשר מגוון תפקידים מקצועיים החלו להופיע - כיום במרפאות הווטרינריות לא תמצאו רק וטרינר, אלא גם אח או אחות וטרינריים בוגרי לימודים מקצועיים.

עוזר וטרינרי הינו יד ימינו של הווטרינר, הן בפן הרפואי בעת הטיפול בבעלי החיים והן בפן האדמיניסטרטיבי בניהול המרפאה הווטרינרית. המקצוע אח\ות מקביל לסייע וטרינריים, עוזר וטרינריים או טכנאי וטרינריים.

בכדי לעסוק במקצוע, חייב להיות בעל אמפתיה לסבלם של אחרים

מקצוע האח או אחות משלב בו את הדרישה למצוינות ומקצועיות הידועה ממקצועות הרפואה מחד, ואת המגע הקרוב לבעל החיים המטופל מאידך. לימודי אח/אחות וטרינרים מיועדים לאלה שאותו מגע ומתן אהבה למאושפז הם הרגעים שבשבילם מגיעים למקצוע הטיפולי.

זהו מקצוע השייך לתחום הפרא - רפואי ברפואת בעלי החיים, כלומר האח הווטרינרי עובר הכשרה קצרה יותר מלימודי רפואה, אך יש בלימודיו להביאו לרמה מקצועית גבוהה.

בדומה למקצועות טיפוליים אחרים, מי שמעוניין לעסוק בתחום זה חייב להיות בעל זיקה לקהל היעד - בעלי חיים. על הסטודנט להיות "טיפוס של חיות", שמעוניין לעסוק במקצוע טיפולי ובעל מוטיבציה ואמפתיה לסבלם של אחרים. כמו כן, רצוי שאדם זה יהיה בעל נכונות לעבודה מאומצת, יכולות עבודה בצוות, אחראי ואמין בשל כובד האחריות על חיי החיות.

מכון מגיד ללימודי המשך, מיסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מציע תכנית ייחודית להכשרת אחים ואחיות וטרינרים. הלימודים מתקיימים במהלך שלושה סמסטרים, שני הסמסטרים הראשונים הם עיוניים ברובם, אך כוללים שיעורי מעבדה והסמסטר השלישי מוקדש כולו לעבודה מעשית. הלימודים מתקיימים בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בבית דגן.

תנאי הקבלה לתכנית כוללים תעודת 12 שנות לימוד, בגרות מלאה וידע בסיסי בשפה האנגלית ובכישורי מחשב. המועמדים שיעברו את הריאיון האישי עם מנהל התכנית, יוכלו ליהנות מלימודי ליבה של ביולוגיה, אנטומיה, כירורגיה ורפואה פנימית, במקביל ללימודים תומכים כמו אתיקה וחקיקה בתחום בעלי החיים, ניהול ושיווק מרפאה וטרינרית ובטיחות בעבודה.

המרצים הינם אנשי מקצוע מומחים בתחומם ובכירים מבית החולים הווטרינרי (רובם של המרצים גם מלמדים בתכנית היוקרתית של האוניברסיטה העברית ללימודי וטרינריה)

הלימודים מתקיימים ארבע פעמים בשבוע משעות הבוקר עד אחר הצהריים, כך שיכולים להתאים לסטודנטים שמעוניינים לעבוד במקביל ללימודים, אך בעלי מחויבות אמיתית ללימודים.

 

אביטל כהן היא בוגרת התכנית, שפנתה ללימודי אחות וטרינרית בכדי לרכוש ידע וביטחון ולהתפתח בתחום הרפואה הווטרינרית "אפשר לומר שהלימודים האלו הם מן סגירת מעגל בשבילי", מספרת אביטל, "לפני מספר שנים כלבי מת כתוצאה מרעל עכברים. אני זוכרת את תחושת חוסר האונים שחשתי, שלא יכולתי לעשות כלום בזמן שכלבי גוסס ולא ידעתי למה. עכשיו אדע באופן כללי אדע איך לטפל ולזהות מצבים".

מדוע לבחור במקצוע של אח / אחות וטרינריים (עוזר וטרינר)?

ד"ר ערן סיטון, מנהל בית הספר להכשרת אחים ואחיות וטרינרים במכון מגיד טוען כי "המקצוע מאפשר הגשמה אמיתית למרות ההכשרה היחסית קצרה. הלימודים אינם קלים, והם דורשים מהסטודנט להיות הטוב בתחומו. דרישות אלו - למקצועיות, מעלות משמעותית את היכולת לתת את הטיפול המקצועי הטוב ביותר לבעל החיים. כיום עם התפתחות התחום, ישנה דרישה גוברת לאנשי מקצוע בתחום. האח\ות ווטרינרים הוא אחד התפקידים הנחשבים כיום בתחום ויש דרישה לאנשי המקצוע אח או אחות וטרינריים"

שוק העבודה אומנם אינו גדול וישנה תחרות גדולה על מקומות העבודה, אך הדרישה לבוגרים מקצוענים בתחום הסיוע לווטרינר עולה. תגובתו של ד"ר סיטון למצב זה היא כי "מי שטוב ומי שמקצועי תמיד יוכל למצוא עבודה וזאת חכמת חיים שנכונה לכל מקצוע, מכאן שעדיפה ההשקעה בהשכלה טובה".

ואכן מדובר בהשכלה ברמה גבוהה, אביטל מציינת שהלימודים מאוד אינטנסיביים והרמה האקדמית מאוד גבוהה , על אף שמדובר בלימודי תעודה. בעיניה שנתיים לא מספיקות לצבירת הידע העיוני והמעשי יחדיו. עם זאת, מוסיפה אביטל כי מדובר בלימודים מלווי כיף וחוויות : "כל מקרה שהיה במהלך הלימודים, בין אם הוא מסתיים במוות ובין אם הוא מסתיים בכשכוש בזנב, משאיר זיכרון שמלווה אותך הלאה",המקצוע מאפשר הגשמה אמיתית". 

בוגרי תוכנית אח / אחות וטרינריים - מה עושים אחר כך?

למסיימי התכנית תוענק תעודת גמר מטעם מכון מגיד ללימודי המשך, בית הספר לרפואה וטרינרית של האוניברסיטה העברית בירושלים ובית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי.

לבוגרים המסיימים, מציע בית הספר גם לימודי המשך להעשרה וקישור מקצועי עם רופאים וטרינרים המחפשים עובדים לכל הבוגרים ללא הגבלת זמן, וטרינרים רבים פונים להנהלת התכנית למציאת עובדים חדשים.

בנוסף, בית הספר מקיים בשיתוף ובחסות חברת וטמרקט יבואנית הילס, כנסים מקצועיים לתחום האחים והאחיות הווטרינרים בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בבית דגן. הכנסים מתקיימים פעמיים בשנה, זו השנה השנייה, ומיועדים לעוסקים במקצוע, בכנס ניתן ליהנות מהרצאות של מומחים שונים בתחום ובמקביל לפתח קשרי נטוורקינג נרחבים.

במידה והתחום מעניין אתכם, הזמינו לכם פגישת ייעוץ ובמקביל צאו לבדוק את השטח: צרו קשר עם רופא וטרינר ובקשו להצטרף לשעת עבודה במרפאה שלו להתרשמות מעבודתו ומעבודתו של האח הווטרינרי. כך תוכלו להיחשף לתחום באופן אובייקטיבי ולבחון האם זוהי הקריירה העתידית שלכם.

לתכנית אח\ות וטרינריים היכנסו לכאן