התכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים הינו גישה טיפולית הוליסטית הרואה את בעלי החיים כמאפשרים ומחוללים שינוי במטופלים ומהווים חלק מצוות המטפלים בעזרת בעלי חיים. 

מטרת התכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים הינה להכשיר את בוגריה להיות מטפלים בעזרת בעלי חיים אשר שומרים על רווחת בעלי החיים תוך שימת דגש על תנאי אחזקה ועבודה ראויים ואתיים.
התכנית מקנה כלים טיפוליים וידע תיאורטי ומעשי, המסייעים בהבנה של תהליכים טיפוליים של אוכלוסיות יעד, אשר הטיפול בעזרת בעלי חיים משמעותי וחיוני עבורן.
 

יתרונות התכנית:

  • בתכנית נלמד מודל ייחודי שפיתח ד"ר יוני יהודה מומחה בתחום הטיפול בעזרת בעלי חיים ומחלוצי התחום בארץ ובעולם. מודל - משולשים הטיפוליים, תהליכים פסיכותרפוייתים בעזרת בעלי חיים, תאוריה ופרוטוקול טיפולי מלא מאיסוף המידע ועד הצלחת הטיפול וכתיבת דוחות מסכמים. כמו כן מתוך מודל זה צמח מסמך האתיקה המקיף והיסודי ביותר אשר הפך לבסיס אתי להתהוותו של התחום והמקצוע,בעולם ובארץ.
  • ד"ר יוני יהודה הוא מנהל ביה"ס להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים ומלמד בתכנית טיפול בעזרת בעלי חיים
  • התכנית שמה דגש על חשיפה לעבודה טיפולית עם מגוון רחב של למעלה מ-25 בעלי חיים שונים. כמו כן, אנו מיחסים חשיבות רבה לחשיפה לעבודה עם מגוון אוכלוסיות רחב המקיף את כלל קבוצות הגילאים, המתמודדים עם אתגרים רבים ושונים.
  • סגל ההוראה בבית הספר הינו מגוון מאוד בהכשרתו, תפיסתו, וניסיונו המקצועי הלכה למעשה. אנו מאמינים כי חשיפת תלמידינו לאנשי טיפול המגיעים עם תפיסות טיפוליות שונות מאפשרת להם לגבש זהות מקצועית טיפולית עגולה ומותאמת יותר להם כאינדיבידואלים.
  • שעות עבודה מעשית - בשל התפיסה כי חלק משמעותי בהכשרתו של המטפל הינה היציאה "לשטח", התכנית כוללת סה"כ 500 שעות עבודה מעשית פרקטית. כמו כן, במסגרת התכנית מתקיימים סיורים לימודיים אשר מהווים חלק משמעותי מהלמידה.

 

 

התכנית מתקיימת ב-2 שלוחות בימי לימוד שונים *

  • בתל אביב- מסלול בוקר- קמפוס מכון מגיד קהילת סלוניקי 7, נאות אפקה- ימי ראשון בין השעות 8:30-14:45- פתיחת שנה"ל תשפ"א - 18.10.20
  • בתל אביב- מסלול ערב- קמפוס מכון מגיד קהילת סלוניקי 7, נאות אפקה- ימי שני בין השעות 14:30-20:45- פתיחת שנה"ל תשפ"א - 19.10.20
  • בירושלים- מסלול ערב- קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית- ימי חמישי בין השעות 14:30-20:45- פתיחת שנה"ל תשפ"א - 22.10.20

 

בכל השלוחות מתקיימים מעת לעת גם לימודים בימי שישי בין השעות 8:30-13:00 ( כ- 40 מפגשים הפרוסים על שלוש שנות הלמידה ). כמו כן, יתכן כי חלק מימי הסיורים יתקיימו מחוץ לימי ושעות הקבועים. תאריכים אלו יפורסמו מראש. במקרים מסוימים ייתכנו שינויים.

מבנה התכנית

הלימודים בתכנית מורכבים משלוש חטיבות עיקריות:

• חטיבת הלימודים הפסיכותרפויטית, הכוללת לימודי תיאוריה וטכניקות להתערבויות טיפוליות.

• חטיבת הלימודים העוסקת ברפואה וטרינרית.

• חטיבת הלימודים העוסקת בטיפול המעשי בעזרת בעלי חיים, בכלל זה האינטראקציה שבין המטפל, המטופל, בעל החיים והכנתו למשימה הטיפולית.

משך הלימודים: 3 שנים, בהיקף של כ- 1700 שעות אקדמיות (כולל עבודה מעשית). הרציונל העומד בבסיס משך שנות הלימודים נובע מתפיסה תהליכית, התפתחותית בהקניית החומר הנלמד והתפתחות החלק הטיפולי- כך שהבוגר הינו מטפל.

בשל התפיסה כי חלק משמעותי בהכשרתו של המטפל הינה היציאה "לשטח", התכנית כוללת סה"כ 500 שעות עבודה מעשית פרקטית. כמו כן, במסגרת התכנית מתקיימים סיורים לימודיים אשר מהווים חלק משמעותי מהלמידה.

תעודה

למסיימים תינתן תעודה בוגר התכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים מטעם - בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים - מכון מגיד ללימודי המשך מיסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים, בשיתוף בית הספר לרפואה ווטרינרית ובית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בירושלים, ובהכרת ארגון ה- ISAAT, וכן IAHAIO. התוכנית מוכרת גם על ידי הארגונים 'נפש חיה בגוף חי' ו-מ.ר.ח.ב.

תעודת המטפל בעזרת בעלי חיים מאפשרת השתלבות בעבודה במסגרת: קופות חולים, ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הביטחון - אגף משפחות והנצחה ואגף השיקום, משרד החינוך ועוד

יש לציין כי המקצוע נמצא בתהליכי חקיקה וההכרות משתנות מעת לעת. 

למידע ולהרשמה:
טלפון 3070* או 02-5422000 | כתובת דוא"ל magid@magid.org.il

ביה"ס להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים שומר לעצמו את הזכות לערוך שינויים ט.ל.ח