חיפוש

בית הספר להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעלי חיים -אודות התוכנית

 

שנה א' לא תיפתח בשנת תשפ"ג 

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא טיפול הוליסטי הרואה את בעלי החיים כמאפשרים ומחוללים שינוי בבני אדם. בתהליך הטיפולי עם בעלי החיים, המטופל הופך ל"מטפל" ומתוך כך עובר שינוי.

מטרת התוכנית

הקניית ידע תאורטי וכלים מעשיים, המאפשרים הבנה ויישום של תהליכים טיפוליים בקרב אוכלוסיות שונות עם צרכים ופתולוגיות שונות, במטרה לשפר את תפקודו הפיזי, נפשי, רגשי, קוגניטיבי וחברתי של המטופל. התוכנית נותנת רקע והבנה לגבי כל קבוצות הגיל- ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים.  

 

יתרונות התכנית:

1. עבודה טיפולית עם מגוון רחב של בעלי חיים - התכנית שמה דגש על חשיפה לעבודה טיפולית עם מגוון רחב של למעלה מ-25 בעלי חיים שונים. 

2. עבודה טיפולית עם כל קבוצות הגילאים - התכנית חושפת את הסטודנטים לעבודה טיפולית עם כלל קבוצות הגילאים, המתמודדים עם אתגרים רבים [ילדים, מתבגרים, מבוגרים וקשישים].

3. עבודה טיפולית עם אוכלוסיות בעלי  צרכים ופתולוגיות שונות- התכנית מלמדת כיצד לטפל בעזרת בעלי חיים במטופלים עם צרכים ופתולוגיות שונות בהיבטים: הפיזי, נפשי, רגשי, קוגניטיבי וחברתי במטרה לשפר את מצבם ותפקודם. 

4. סגל ההוראה בבית הספר - הינו מגוון מאוד בהכשרתו, תפיסתו, וניסיונו המקצועי הלכה למעשה. אנו מאמינים כי חשיפת תלמידינו לאנשי טיפול המגיעים עם תפיסות טיפוליות שונות מאפשרת להם לגבש זהות מקצועית טיפולית ומותאמת יותר להם כאינדיבידואלים.

5. הכשרה מעשית - בשל התפיסה כי חלק משמעותי בהכשרתו של המטפל הינה היציאה "לשטח", התכנית כוללת סה"כ 500 שעות הכשרה מעשית פרקטית. במטרה להכשיר את הסטודנטים להיות מטפלים מנוסים ומקצועיים.

6. מודל טיפולי ייחודי - תכנית הלימודים מבוססת על מודל "המשולשים הטיפוליים - תהליכים פסיכותרפויטיים בעזרת בעלי חיים". המודל כולל תאוריה ופרוטוקול טיפולי מלא, משלב איסוף המידע ועד שלב סיום הטיפול וכתיבת דוחות מסכמים - פותח ע''י ד''ר יוני יהודה ומהווה בסיס לטיפול בעזרת בעלי חיים בארץ ובעולם.
7.תכנית הלימודים הינה הוותיקה בארץ באוריינטציה טיפולית.

 

רווחת בעלי החיים

ביה"ס להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים דוגל בחשיבות רווחת ושמירה על זכויות בעלי החיים.  ובתהליך הכשרת הסטודנטים מלמדים כיצד שומרים על רווחת בעלי החיים תוך שימת דגש על תנאי אחזקה ועבודה ראויים ואתיים.

התוכנית מתקיימת בשתי שלוחות:

  • תל אביב- מסלול בוקר- קמפוס מכון מגיד - יום א' בין השעות 8:30-14:45. פתיחת שנה ב- 10.10.2021.
  • תל אביב- מסלול צהריים ערב- קמפוס מכון מגיד - יום ב' בין השעות 14:30-20:45. פתיחת שנה ב- 11.10.2021.
  • לכלל הסטודנטים בשלוחות - קורסי יסוד ומבואות בפסיכולוגיה יתקיימו ביום ראשון בין השעות 15:00-19:30:00 בשלוחת תל אביב. 

    ימי עיון - במהלך הלימודים מתקיימים ימי עיון המהווים חלק מתוכנית הלימודים . לימי העיון מגיעים מרצים מומחים העוסקים ומחדשים בתחום הטיפול בעזרת בע''ח 

    • בכל השלוחות מתקיימים מעת לעת גם לימודים בימי שישי בין השעות 8:30-13:00, כ- 40 מפגשים הפרוסים על שלוש שנות הלימוד- 1-2 מפגשים בחודש. כמו כן, יתכן כי חלק מימי הסיורים יתקיימו בימים ובשעות שמחוץ לשעות וימי הלמידה השוטפים. תאריכים אלו יפורסמו מראש. במקרים מסוימים ייתכנו שינויים.

 

מבנה התכנית

הלימודים בתכנית מורכבים משלוש חטיבות עיקריות:

• חטיבת הלימודים הפסיכותרפויטית, הכוללת לימודי תיאוריה וטכניקות להתערבויות טיפוליות.

• חטיבת הלימודים העוסקת ברפואה וטרינרית.

• חטיבת הלימודים העוסקת בטיפול המעשי בעזרת בעלי חיים, בכלל זה האינטראקציה שבין המטפל, המטופל, בעל החיים והכנתו למשימה הטיפולית.

משך הלימודים: 3 שנים, בהיקף של כ- 1820 שעות אקדמיות (כולל עבודה מעשית). הרציונל העומד בבסיס משך שנות הלימודים נובע מתפיסה תהליכית, התפתחותית בהקניית החומר הנלמד והתפתחות החלק הטיפולי- כך שהבוגר הינו מטפל.

בשל התפיסה כי חלק משמעותי בהכשרתו של המטפל הינה היציאה לשטח, התכנית כוללת סה"כ 500 שעות עבודה מעשית פרקטית. כמו כן, במסגרת התכנית מתקיימים סיורים לימודיים אשר מהווים חלק משמעותי מהלמידה.

תעודה

למסיימים תינתן תעודת בוגר התכנית לטיפול בעזרת בעלי חיים מטעם בי"ס להתערבויות טיפוליות בעזרת בעלי חיים- מכון מגיד ללימודי המשך מיסודה של האוניברסיטה העברית, בשיתוף בית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט של האוניברסיטה העברית, ובהכרת הארגונים הבינלאומיים ISAAT, ו-IAHAIO, והארגונים הישראליים נפש חיה בגוף חי ו-מ.ר.ח.ב.

תעודת המטפל בעזרת בעלי חיים של מכון מגיד מאפשרת כיום השתלבות בעבודה במסגרת: קופות חולים, ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הביטחון- אגף משפחות והנצחה ואגף השיקום, בתי ספר, בתי אבות, דיורים מוגנים, משרד החינוך, קליניקה פרטית ועוד.

 

למידע ולהרשמה:
טלפון 3070* או 02-5422000 | כתובת דוא"ל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 


 

 

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם